Vlada treba da odgovori na zahtjeve studenata, a Skupština opozicije. I jedni i drugi, kažu neće odustati od zahtjeva.
Politikolozi smatraju da su zahtjevi studenata legitimni, a da je upitno da li blokada parlamenta donosi dobro opoziciji.Vladajuća većina pred izazovima, kako u parlamentu, tako i u Vladi.
Pred premijerom Spajićem, pet zahtjeva studenata i pet dana da se o njima izjasni. Profesora Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković, smatra da predsjednik Vlade ne bi trebalo da čeka do 1. februara.
"Sem tog problematičnog zahtjeva oko ostavki resornog ministra i potpredsjednika Vlade da se može sada procjenjivati da li ima elementa i objektivne odgovornosti u takvom činu.
Bilo je najava da se tako nešto može desiti i u kojoj mjeri je to ozbiljno, svi drugi zahtjevi su jako opravdani", smatra Stojiljković.
Nijesu samo studenti uporni, već i opozicija. Blokada rada parlamenta, za profesora, Miloša Bešića, legitiman je vid borbe, ali upitno je kome odgovara.
"Ono što bi, ajde tako da kažem, teorija rekla, vi sa takvim radikalnim akcijama podižete nivo i intenzitet emocija vlastitog biračkog tijela, sad govorim o opoziciji, ali vi možete djelovati vrlo negativno na one neutralne ili koji nisu vaši glasači", ocjenjuje Bešić.Stojiljković dodaje da razumije to držanje tenzija, blokadu parlamenta, pa i proglašavanje ozbiljne ustavno-političke krize, ali je pitanje da li su efekti toga dobri.
"Nailaze na sve manje razumijevanje kad vi time zaustavite izjašnjavanje o budžetu, dovodite zemlju u tjesnac",. kaže Stojiljković.
Izvor: rtcg