Odbor sjutra o kontrolnom saslušanju o ratnim zločinima

Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu odlučiće sjutra o kontrolnom saslušanju o primjeni sporazuma državnih tužilaštava Crne Gore i Hrvatske o saradnji i gonjenju počinilaca krivičnih djela ratnih i zločina protiv čovječnosti i genocida, sa posebnim akcentom na istragu slučaja „Lora 3". Sjednicu je sazvao predsjednik Odbora Momo Koprivica. On je kazao da je Lora "simbol ljudskog stradanja i pomračenosti uma i zapanjujućeg ćutanja institucija i nečinjenja nadležnih organa". "Lora je zločin bez kazne.

Stradali su nevini ljudi koji su prošli kroz raspeće. Surovo, beskrupulozno, varvarsko postupanje prema zarobljenicima, je ne samo nečovještvo, već brutalno gaženje međunarodnih konvencija", kaže se u saopštenju Koprivice. Kako je naveo, u vezi sa zločinom prema pripadnicima nikšićke, šavničke i barske grupe u Lori, nije se došlo do institucionalne istine 30 godina, nije utvrđena bilo čija odgovornost kroz krivično gonjenje, niti je ostvarena bilo kakva reparacija za žrtve. "Postavlja se opravdano pitanje šta je urađeno u primjeni sporazuma između našeg i hrvatskog tužilaštva, i ono mora napokon doći pod lupu Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu", kazao je Koprivica. Prema njegovim riječima, javnost ima pravo da zna sve. "Mora se postaviti pitanje odgovornosti, ali i doći do svih relevantnih činjenica. Mora se saznati puna istina i o postupanju državnih organa.

Zataškavanje, ali i ćutanje, rehabilituju zločince", kazao je Koprivica. Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu, smatra on, pokazao je kapacitet, ne samo u pogledu kontrolne i nadzorne funkcije, već i u rasvjetljavanju spornih slučajeva sa kriminalnom pozadinom. "U ovom slučaju potrebna je i saradnja sa relevantnim NVO. Pozvane će biti na parlamentarno saslušanj, i u radnu grupu koja će se baviti ovom temom. Smatram i da Odbor i Skupština, u cjelini moraju zauzeti civilizacijski odnos prema ovom zločinu", kazao je Koprivica. On je naglasio da bez istine nema pravde niti pomirenja, i da je suočavanje sa prošlošću i ratnim zločinima preduslov izgradnje mira i međunacionalnog razumijevanja. "Neselektivno krivično gonjenje počinilaca je imperativ pravde i vladavine prava. Svaki ratni zločin, bez obzira prema kojem narodu je počinjen, mora dobiti sudski epilog, a nijednom narodu se ne smije pripisati kolektivna krivica ili odgovornost", poručio je Koprivica.

Izvor:MINA