Status privremene zaštite najveća prepreka do posla

Svjetski je dan izbjeglica - 20. jun. U Crnoj Gori najviše je izbjeglih iz Ukrajine - osam i po hiljada. U ukrajinskom Konzulatu kažu da je dobijanje statusa privremene zaštite najveća prepreka izbjeglicama da se zaposle.

Julija, tridesetogodišnja Ukrajinka, prešla je hiljade kilometara dok nije stigla u Tivat. Krenula je iz Kijeva sa svoje dvije djevojčice kada su na grad počele da padaju prve bombe.

"Došla sam prije tri mjeseca iz Kijeva u Crnu Goru. Iznajmila sam stan u Tivtu, na Luštici. Tu sam sa djecom, muž je ostao na ratištu. Hvala Bogu snalazimo se, za sada nemamo finansijskih problema. Iako smo sada na bezbjednom, ne napušta nas briga za naše koji su ostali u Ukrajini", kaže ona.Marija Ćerevko kaže da se Ukrajinci u Crnoj Gori osjećaju dobro, te da nemaju većih problema.

"U Crnoj Gori se osjećajmo prijatno, jako dobro smo primljeni od strane lokalnog stanovništva, sa njima imamo korektan i prijateljski odnos. Ukrajinci pomažu jedni drugima, a takođe imamo pomoć i od Crnogoraca. Nemamo ovdje ozbiljnijih problema", priča Marija.Da je izbjeglima najveća prepreka dobijanje statusa privremene zaštite, kaže konzul Mihailo Šamatov. Napominje da je počeo da se dodjeljuje sredinom marta, a da je nakon toga potrebno još dva do tri mjeseca čekanja kako bi se dobio matični broj."Veliki je broj onih koji čekaju na privremenu zaštitu, najviše ih je u Budvi, oko hiljadu. U početku je procedura bila jednostavnija, međutim, Vlada je nakon dva mjeseca napravila izmjene i Ukrajinci su ponovo morali da podnose zahtjeve i čekaju u redovima. Sve ide preko Podgorice, preko MUP-a koji radi provjere, tako da je čitava procedura dosta spora“, priča Šamatov.

Izvor: Rtcg