Cijena goriva u narednih dva mjeseca može biti i duplirana

Državni sekretar za rudarstvo i energetiku Marko Perunović je istakao da se u narednih mjesec do dva može očekivati novi rast cijena energenata, koje mogu biti i duplirane u odnosu na današnje, te da situacija u svijetu, prvenstveno sukob Rusije i Ukrajine znatno otežavaju situaciju i ne zna se na koji način će se tržište ponašati.

Jedino rješenje za Crnu Goru je da ima svoju proizvodnju, što je pokušano sa ispitivanjima u podmorju, šta je naišlo na veliki otpor.Kako je kazao gostujući u emisiji Link, teško je predvidjeti kako će se kretati cijene energenata na svjetskom tržištu, a od toga zavisi i korigovanje cijene kod nas.

"Svima je jasno da postoji jedno divljanje cijena na tržištu. Na svjetskim berzama nafte koju mi pratimo je dostizala i 130 dolara prije par dana. Neke projekcije su i katastrofalne i da može ići i duplo. Sve je nepredvidivo, ali ono u šta smo sigurni je da će narednih mjesec dva cijene svih energenata i nafte rasti", istakao je Perunović.

Podsjetio je da je Ministarstvo finansija uputilo predlog izmjena zakona o akcizama po kojima bi se cijene mogle korigovati do 20 odsto niže, ali do sada to nije došlo na dnevni red, a pitanje je kada će se to desiti s obzirom na trenutnu nestabilnu političk situaciju.

"Još početkom marta smo pokušali da se sastanemo sa predstavnicima relevantih instutucija prije svega Ministrstva finansija, jer mi nemamo svoju proiuzvodnju sirovu naftu uvozimo i zavisino od berza. Država je ta koja na cijenu derivata formira akcizu. Danas je akciza na litar benzina 36 centi, a na dizel 26 centi. To znači i kada bi usvojili to umanjenje od 20 odsto cijena benzina bi bila niža za sedam centi, a dizal za 5,5 centi. U uslovima današnjeg tržišta to umanjenje od maksimalnih 20 odsto neće uticati značajno. Druge države su ograničile cijenu derivata, ali dolazimo do toga da će u jednom momentu morati da subvencioniše potrošače. Mi to ne možemo da preduzmemo", kaže Perunović.Kako je dodao ušli smo u ove prilike potpuno nespremni.

"Jedini način na koji smo mogli da kontrolišemo ovaj proces i cijene je da imamo svoju proizvodnju. Ušli smo u proces bušenja u crnogorskom podmorju i imali velik otpor od ljudi koji ne znaju o čemu pričaju i uveli javnost u priču da nešto takvo ne treba da radimo. A to je jedini način", naglašava Perunović.

Izvor: Rtcg