Izdavanje EU COVID potvrda za građane Crne Gore počelo je danas, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Iz tog resora su naveli da potvrda olakšava slobodu kretanja u državi i inostranstvu, jer potvrđuje da je osoba vakcinisana, testirana ili je prebolovala koronavirus.
Kako je saopšteno, potvrde se izdaju na sajtu www.ezdravlje.me .
Generalni direktor Direktorata za digitalno zdravlje Aleksandar Sekulić istakao je da digitalni EU COVID sertifikat omogućava validaciju QR kodova na potvrdama izdatim u Crnoj Gori, državama članicama Evropske unije (EU) i svim zemljama koje su dio EU COVID platforme.
“Ovo je prvi zvanični EU dokument koji izdaje naša država. Građani potvrdu mogu preuzeti u papirnoj formi kod izabranog ljekara, na vakcinalnim punktovim, ali i na portalu eZdravlje.me. Validna COVID potvrda dokaz je uredne imunizacije drugom, odnosno trećom dozom vakcine”, rekao je Sekulić.
Sekulić je kazao da, kada je u pitanju imunizacija drugom dozom, taj period ne može da bude duži od šest mjeseci.
“Vakcinacija buster, odnosno trećom dozom za sada ima neograničenu validnost", rekao je Sekulić.
Iz Ministarstva su naveli da je to prvi servis koji razmjenjuje podatke iz registara Crne Gore i država članica EU, što potvrdu čini zvaničnim dokumentom EU kojem pristup imaju i građani Crne Gore.
Ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić, kazala je da je povezivanje Crne Gore sa sistemom digitalnog COVID sertifikata EU još jedan primjer da se samo udruženim snagama može uspješno implementirati važni digitalni servisi za građane i raditi na unapređenju cjelokupnog digitalnog ambijenta.
“Srećni smo što smo kroz projekat “E-usluge i digitalna infrastruktura”, koji implementiramo sa UNDP i Delegacijom EU u Crnoj Gori, pružili podršku Ministarstvu zdravlja u dijelu infrastrukture i izradi aplikativnog rješenja za COVID sertifikat”, rekla je Srzentić.
I na taj način, kako je dodala, olakšali građanima putovanje u zemlje EU za vrijeme COVID-19 pandemije.
“Ovo je još jedan korak naprijed na putu digitalne transformacije Crne Gore i razvoja usluga koje u središtu razvoja imaju potrebe naših građanki i građana”, kazala je Srzentić.
Kako je saopšteno iz Ministarstva, svaki origuranik u Crnoj Gori COVID potvrdu u papirnoj formi može preuzeti kod izabranog doktora i na vakcinalnom punktu, uz validan identifikacioni dokument, ličnu kartu ili pasoš.
Oni su pijasnili da za preuzimanje potvrde sa portala eZdravlje građani koriste PIN broj, koji su ranije preuzeli ili ga mogu dobiti sms porukom iz Fonda za zdravstveno osiguranje.
Taj postupak pojašnjen je i dostupan na linku: https://www.ezdravlje.me/RegistracijaApp/faces/Registracija;jsessionid=6160883018f5f5e962969f1a5058
Iz Ministarstva su pojasnili da suštinska razlika između digitalne i papirne verzije potvrde ne postoji, jer QR kod u obje verzije garantuje validnost prikazanih podataka.
“Kako bi se smanjila mogućnost svake zloupotrebe, građanima će uz potvrdu biti dostavljen i TAN-šestocifreni kod, kao dodatno osiguranje da istu potvrdu ne može koristiti više lica”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da COVID potvrda sadrži ime i prezime korisnika, datum rođenja, istoriju vakcinacije protiv COVID 19 infekcije, uključujući naziv vakcine i datum imunizacije.
“Potvrda je besplatna, može se izdavati i maloljetnim licima, a dostopna je na crnogorskom i engleskom jeziku”, kaže se u saopštenju.
Iz Ministarstva su naveli da je razvijena i mobilna aplikacija SAFE GO za android i ios uređaje.
“Google Play i Apple Store u ovo trenutku vrše reviziju crnogorske aplikacije, i čim ona bude završena, korisnici će moći da je preuzmu i koriste”, navodi se u saopštenju
izvor:rtcg