Knjiga ,,Sećanja”, autora Muhameda Mula Musića, promovisana je večeras u galeriji bjelopoljskog Centra za kulturu.
Knjiga donosi Musićevo svjedočanstvo o Drugom svjetskom ratu, njegovim zatvoreničkim danima od zatvora u Crnoj Gori do zloglasnog nacističkog koncentracionog logora Dahau.
Urednik knjige, Kemal Musić, kazao je da je 13. jul za autora veoma važan datum.
,,Muhamed Musić je bio moj stric, i ja sam mnogo vezan za ovu knjigu, jer ona zapravo govori o porodici Musić, i njenom stradanju u Drugom svjetskom ratu. Datum je važan i iz razloga jer se stric i vjenčao suprugom Radmilom Mokranjac upravo 13. jula. Da bi ova knjiga bila ispred nas, moram da se zahvalim Sinanu Gudževiću, koji je 2002. godine napisao serijal tekstova o Muhamedu u zagrebačkim Novostima, koje mi je kasnije dostavio. Važno je što se knjiga pojavila upravo ovog 13. jula jeste da se ovih dana i godina u Crnoj Gori, Evropi i svijetu pojavljuje porast fašizma, a ovo je jedna priča o borbi protiv fašizma”, dodao je Musić.
Musić je istakao da su precizni Njemci, evidentičari, u svojim zabilješkama uredno zapisali da je Muhamed Musić u koncentracioni logor Dahau, došao 13. oktobra 1943.godine.
,,Tada je postao broj 56702. Taj broj je premlaćivan, osuđivan na gasnu komoru, izgradnjivan, ponižavan, podvrgavan vivo-eksperimentisanju, od kojeg je poslije 1949. godine živio u mraku, jer je postao slijep. Ali, zaboravili su da upišu da je sa sobom donio i čvrstu antifašističku i antinacističku ideju, da je donio glavu koja neće u drugo da vjeruje osim u antifašizam”, naglasio je Kemal Musić, između ostalog.
Direktor JU Centar za kulturu ,,Vojislav Bulatović Strunjo”, Edin Smailović, kazao je da mu je veoma drago jer je ova ustanova kulture izdavač knjige.
,,Sjutra je Dan državnosti Crne Gore, i taj datum je pored ostalog, vezan i za najveći ustanak protiv fašizma koji se desio na tlu okupirane Evrope 13. jula 1941. godine. Muhamed Mule Musić bio je sudionik toga vremena, na, po sebe, najgori način. Bio je politički zatvorenik, a kraj te njegove zatvoreničke karijere bio je boravak u jednom od najgorih koncentracionih logora koji je postojao tokom Drugog svjetskog rata – logor Dachau. Musić je sve to preživio, i prije nekih 60 godina smogao je snage da sve ono što je preživio tih godina sažme na nekih 200 stranica, i da pod nazivom ,,Sećanja” to sačuva”, istakao je, između ostalog, Smailović.
Ovaj rukopis se, priča Smailović, dugo nalazio kod njegove porodice, a zahvaljujući Kemalu Musiću koji je urednik ovog izdanja, knjiga je ugledala svjetlost dana.
,,Ova je knjiga važna, jer nas na ovaj važan datum uči, da, mimo svega, trebamo ostati vjerni onim idejama od kojih čovjek nikada ne smije odustati, a to su ideja da pored svega što preživimo i doživimo od ljudi, ni na koji način ne smijemo podleći činjenici da i mi mrzimo, da i mi treba da se svetimo, nego da kroz ono što ispišemo kao sopstevno svjedočanstvo, treba da se borimo za istinu i pravdu, i zato je Centar za kulturu odlučio da ova knijiga bude objavljena”, zaključio je Smailović.
Odlomke iz knjige čitao je Aleksandar Srdanović, koji je preporučio njeno čitanje. Srdanović je kazao da je Muhamed Mule Musić bio antifašista, partizan i borac za slobodu koju danas konzumiramo.
,,On je i sjajan pisac, jer je ovo jako dobro ispisano literarno. Knjiga je za nas jako zanimljiva, jer je bjelopoljska, i u njoj su brojna imena naših Bjelopoljaca”, dodao je Srdanović.
Autorka i foto: Eldina Bećirović