Mulić: U narednom periodu raditi još više na jačanju obrazovanja romske zajednice (video)

Rafet Mulić neko ko se zalaže za prava OSI, ali i prava Roma i ranjivih kategorija stanovništva, a u emisiji ,,Kao jedno – Priče o inkluziji“ govorio je o realizovanom programu ROMACTED, i svemu onome što je realizovano u proteklom periodu kada su u  pitanju ranjive kategorije stanovništva.

Mulić je predsjednik NVO ,,Elipsa“ i član NVU ,,Klub kulture“ i ,,Centar za preduzetništvo“, a u emisiji je kazao da je program ROMACTED, čiji je bio facilitator za Bijelo Polje, dao veliki doprinos lokalnoj romskoj zajednici, a bjelopoljsku samoupravu učinio jako vidljivom u regionu.

,,Iako su ranije postojala dva Lokalna akciona plana, lokalna romska zajednica u okviru ovog programa je najviše napredovala u smislu integracije, posebno u oblastima obrazovanja, zapošljavanja, kulture, zdravstva“, kazao je Mulić.

On je istakao da je kao posrednik između lokane samouprave i romske zajednice u okviru tog programa, organizovao grupu u kojoj su bili Romi i Romkinje, koja je, navodi, imala zadatak da osmisli i realizuje različite aktivnosti kako bi proces integracije uznapredovao.

„Jako je bitno što smo uspjeli da animiramo lokalnu romsku zajednicu da shvati da nema integracije bez njihovog angažmana. Sada je vidan napredak u oblasti obrazovanja, mnoga romska djeca redovno pohađaju školu. U poslednjih šest godina srednju školu je završilo šest redovnih učenika, dok je vanredno završilo njih 20 uglavnom romkinja koje su, pokazalo se kroz ovaj projekat, veoma zainteresovane za obrazovanje, a do tada samo jedna od njih je imala završenu srednju školu“, istakao je Mulić.

Prema njegovim riječima, napredak u integraciji Roma se ogleda i kada je u pitanju zapošljavanje.

,,Imamo tri medijatorke u oblasti socijalne inkluzije pri zapošljavanju, asistentkinja u osnovnoj školi i Centru za socijalni rad. Ne mogu reći da smo mi pokrenuli napredak, ali valjda je trebao neki „vođa ekipe“ da to sve stavi u „pogon“, pa tako smo redovno, kroz kulturne i sportske programe obilježavali važne događaje u kojima su i oni uključeni. Obilježavamo Svjetski dan romskog jezika, obezbijedili smo multifunkcionalni kontejnerski prostor za održavanje događaja, i još mnogo programa kojim su stvoreni dobri preduslovi za osnaživanje i integraciju Roma“, kazao je Mulić u emisiji ,,Kao jedno – Priče o inluziji“.

On je istakao da bi u narednom periodu trebalo pojačati djelovanje kada je u

pitanju predškolsko obrazovanje, ali i u oblasti kulture koja je , kako ističe, potrebna svakoj zajednici pa i romskoj.

„Ustanove kao što su Ratkovićeve večeri poezije i Centar za kulturu su prethodnih godina dali veliki podsticaj za kreiranje i realizaciju takvih programa, i pokazalo se da Romima zaista treba uključivanje u kulturne sadržaje. I ovdje bih istakao da je Centar za kulturu pri planiranju budžeta i sadržaja za ovu godinu uvrstio i događaje za promociju romske kulture, što je siguran sam, rijetkost za neku opštinu. A ustvari, to je jako bitno, da ustanove prepoznaju potrebu svog djelovanja u oblasti integracije Roma“, naveo je Rafet Mulić.

Najavio je da je NVO ,,Klub kulture“ predala jedan projekat koji će se, ako bude podržan, odnositi na regionalne romske zajednice, odnosno povezivanje bjelopoljske zajednice sa lokalnim romskim zajednicama.

Mulić je, kao osoba koja nije Rom, član romske Evropske unije.

,,Ja i Elma Šahman smo iz Bijelog Polja, tj. Čini mi se iz Crne Gore jedini članovi tog udruženja, tako da planiramo neke aktivnosti na evropskom nivou“, dodao je Mulić.

Istakao je značajnim i program razmjene srednjoškolaca u regionu ,,Super school“.

,,U te programe je uključeno oko 100 škola iz  regiona, i mnogo mladih ljudi kroz različite aktivnosti u okviru programa. Bijelo Polje je postalo vidljivo jer smo nekoliko razmjena realizovali posredstvom NVO ,,Klub kulture“ i ,,Centar za preduzetništvo“ realizovali nekoliko tih razmjena, i naravno Srednja stručna škola“, istakao je Mulić.

 

 

 

Autorka: Eldina Bećirović

Foto i video: Dalibor Rakočević.