U okviru projekta ,,Upravljanje građevinskim otpadom-Održiva EKO investicija“ održane dvije edukativne radionice

NVO Novi poredak u partnerstvu sa NVO Korak promjene realizovale su dvije informativno edukativne radionice sa učenicima JU Gimnazije ,,Miloje Dobrašinović“ na temu promocije koncepta upravljanja građevinskim otpadom.

Koordinator na projektu profesor Radivoje Bogavac je naglasio da je težište projekta na Informisanju srednjoškolaca i građana o prednostima koncepta upravljanja građevinskim otpadom, smanjenja količine građevinskog otpada i njegovog negativnog uticaja na životnu sredinu. 

Održane su dvije informativne radionice na kojima su se učenici upoznali sa odgovorima šta je građevinski otpad, koje su mjere za sprečavanje proizvodnje otpada ili smanjenje količine otpada i njegovog negativnog uticaja na životnu sredinu, postupanje sa građevinskim otpadom na gradilištu i šta obuhvata plan upravljanja građevinskim otpadom -način izdvajanja opasnog građevinskog otpada prije uklanjanja objekta. Učenicima je kroz aktivna predavanja približen način odvojenog sakupljanja građevinskog otpada na gradilištu, način njegove obrade kao i na koji način se vrši deponovanje neopasnog građevinskog otpada. 

Jedan od predavača na projektu profesor Tomislav Tomović je istakao da se pojam  građevinskog otpada i otpada od rušenja odnosi na čvrsti otpad koji nastaje iz građevinskih aktivnosti (podizanje objekata, rušenje, renoviranje, popravke i sl.), kao i iz infrastrukturnih tehničkih projekata (izgradnja, demontaža, obnova autoputeva ili željeznice, kanalizacione mreže, i sl.), iskopavanja i elementarnih nepogoda.

Građevinski otpad i otpad od rušenja predstavlja veliki tok otpada, ne samo za Crnu Goru, već i širom Evrope, jer se proizvodi u velikim količinama, ima opasne i neopasne sastojke i zahtijeva odgovarajući tretman. Zakonom o upravljanju otpadom propisana je obaveza da se najmanje 70% neopasnog građevinskog otpada pripremi za ponovnu upotrebu i recikliranje. Proizvođač neopasnog građevinskog otpada i otpada od rušenja može ovu vrstu otpada ili predati preduzeću koje poseduje dozvolu za ponovnu upotrebu i/ili odlaganje, ili ga privremeno skladištiti prije isporuke na tretman u trajanju od najviše dvije godine. 

Suština cirkularne ekonomije i racionalnosti u procesu upravljanja građevinskim otpadom je u efektivnom i sistemskom sakupljanju građevinskog otpada, njegovoj preradi i ponovnoj upotrebi. 

Projekat je regionalnog karaktera i aktivnosti predviđaju da se kroz kampanju u više gradova na sjeveru  izvrši podizanje svijesti zajednice da djeluju aktivno u procesu deponovanja neopasnog građevinskog otpada, njegove prerade i ponovne upotrebe  sa ciljem praktičnog i ponovnog korišćenja. Na ovaj način bi se dao doprinos smanjenju volumena građevinskog otpada, opterećenja deponija, smanjenju zagađenja zemlje, vode i vazduha, kao i povećanju kvaliteta zemlje i okoline kroz proces upravljanja građevinskim otpadom. 

Projekat je finansijski podržan od strane Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i traje sedam mjeseci. 

Koordinator projekta prof. Radivoje Bogavac 

Saopštenje: Nvo Novi poredak