Uključivanje osoba sa invaliditetom u kulturni život vraća njihovo samopouzdanje, razvija njihovu kreativnu sposobnost, rečeno je danas na panel diskusiji „Kultura i inkluzivnost“ koji realizuje NVU Art 365 u okviru projekta „Change/Promjena“.
Razgovor o značaju pristupačnosti i inkluzije u kulturnim i umjetničkim sadržajima OSI sa gošćama Rasemom Hekalo iz NVO Oaza, Almasom Rizvanović iz Kancelarije za rodnu ravnopravnost Opštine Bijelo Polje i Zerinom Sijarić predstavnicom Dnevnog centra Tisa, vodila je Anđela Bulajić, novinarka i književnica.
Sagovornice su se složile da se u Crnoj Gori, situacija postepeno mijenja, ali izazovi ostaju te da je inkluzivno obrazovanje napredovalo, ali nedovoljna pristupačnost škola, javnih ustanova i transporta i dalje ograničava osobe sa invaliditetom u ostvarivanju svojih prava.
Prema riječima Rasema Hekalo, Crna Gora, kao potpisnica konvencije UN o pravima OSI u obavezi je da ostvari mnoga prava vezana za njih, dok je oblast kulture takođe vezan članom 3, gdje se država obavezuje da stvori pristupačne uslove za OSI kako bi mogle da se uključuju u kulturna zbivanja, da ima inkluzivne programe.
“Razvijajući njihovu kreeativnu sposobnost, uključujući ih u kulturna dešavanja, tretiramo ih ravnopravno, a samim tim stvaramo inkluzivno društvo. Kroz naše radionice imali smo prilike da se uvjerimo koliko je njih, a sve u skladu sa svojim sposobnostima, talentovano, kreativno, ali malo ima prilika da to pokažemo izvan naših udruženja. Organizacije poput udruženja roditelja djece sa teškoćama u razvoju i nevladinih organizacija fokusiranih na prava osoba sa invaliditetom ulažu ogromne napore da skrenu pažnju javnosti na probleme sa kojima se suočavaju ove osobe” istakla je Hekalo.
Kao jedan od svijetlih primjera inkluzivnih aktivnosti, Hekalo je navela rad kroz volenterske sekcije sa djecom iz osnovnih i srednjih škola koji su zajedno sa djecom iz Oaze imali kreativne radionice, predstave, međutim po završetku projekata prestale su sa radom i sekcije.
Almasa Rizvanović iz Kancelarije za rodnu ravnopravnost je kazala da tema podstiče društva širom svijeta da razmisle o tome kako stvoriti okruženje u kojem će svi ljudi, bez obzira na svoje sposobnosti, rodnu ili religijsku pripadnost, imati priliku da doprinesu zajednici i ostvare svoje potencijale.
“Kada govorimo o inkluziji smatram da smo kao društvo i civilizacija “podbacili”. Od potpisivanja konvencije o ljudskim pravima, veoma malo je urađeno po pitanju inkluzije marginalizovanih lica. Svi se u jednom trenutku možemo osjetiti marginalizovanim I diskriminisanim. Kada govorimo o rodnoj ravnopravnosti I ženama koje su marginalizovane imamo mnogo primjera, na žalost, I u našoj sredini, u državi, ali i u svijetu globalno. Mi smo dosada usvojili tri Akciona plana, gdje su postojali programi mediji, kultura I sport, međutim, ni jedan projekat se nije realizovao kada su ove oblasti u pitanju” kazala je Rizvanović najavljujući program koji će uključiti žene koje nisu prepoznate u javnosti, a koje se bave nekim kulturnim poslovima.
Zerina Sijarić predstavnica Dnevnog centra Tisa je istakla da nije dovoljno da same institucije I organizacije koje se bave pitanjima OSI same organizuju kulturna dešavanja.
“Bilo bi lijepo da ustanove kao što su Dom kulture, Ministarstva, škole, nas zovu, da se mi podrazumijevamo, jer ta djeca mogu dosta da postignu.Preko naše ustanove se trudimo da promovišemo njihove sposobnosti, da taj dio koji oni nose u sebi prepozna Bijelo Polje, ali vrlo mali je odaziv drugih institucija koje se bave kulturom da bi i nas uključili” kazala je Sijarić.
Projekat „Change/Promjena“ realizuje NVU Art 365 u okviru programa “U PRAVO VRIJEME – Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske kulture”, koji sprovode NVO Juventas, Help Montenegro, Centar za monitoring i istraživanje – CEMI, Queer Montenegro i Otvoreni centar Bona fide, uz podršku Delegacije Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave.
Tekst I foto:Vanja Šabanović
Projekat „Change/Promjena“ realizuje NVU Art 365 u okviru programa “U PRAVO VRIJEME – Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske kulture”, koji sprovode NVO Juventas, Help Montenegro, Centar za monitoring i istraživanje – CEMI, Queer Montenegro i Otvoreni centar Bona fide, uz podršku Delegacije Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave.