Udruženje paraplegičara za Bijelo Polje i Mojkovac realizuje projekat pod nazivom “Adekvatne usluge podrške za samostalni život OSI“ koji je finansiran posredstvom Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, a koji ima za cilj da doprinese razvoju usluga podrške za samostalni život lica sa invaliditetom, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare u hotelu Franca održanoj povodom otpočinjanja projektnih aktivnosti.
Koordinatorka projekta Milka Stojanović je kazala da je pored opšteg cilja programa koji se odnosi na doprinos razvoju usluga podrške za samostalni život OSI, planiran i podsticaj lica sa invaliditetom na samostalan život te njihovo informisanje o punoj ravnopravnosti i priznavanju prava iz oblasti socijalne i dječije zaštite.
„Iz ciljeva našeg programa jasno proizilazi da ćemo kroz razne edukativne radionice osnažiti OSI da delegiraju i upravljaju podrškom za samostalni život u zajednici, na način koji odgovara njihovom zdravstvenom stanju, u borbi ka ravnopravnosti sa ostalim članovima zajednice“ istakla je Stojanović.
Prema riječima rukovodioca Odjeljenja za ljudska i manjinska prava Opštine Bijelo Polje Miloša Kljajevića, ove usluge trebale bi da omoguće da lica sa invaliditetom žive nezavisno, da se aktivno uključe u društvo i imaju pristup pravima koja im pripadaju.
„Cilj lokalne samouprave jeste stvaranje kvalitetnijih uslova života za osobe sa invaliditetom na teritoriji opštine, a razvoj usluga podrške za samostalan život OSI kjučna je za njihovu samostalnu socijalnu uključenost i stvaranje jednakih mogućnosti. Moram da kažem, da smo izuzetno zadovoljni što se interesi i povjerenje Ministarstva socijalnog staranja prepoznali u projektu Udruženja paraplegičara, te se nadamo da će se ta praksa i u budućnosti nastaviti sa ovom, ili nekom drugom organizacijom. Razvijanje ovih usluga zahtijeva sistematski i inkluzivan pristup, što će na kraju rezultirati društvom koje je osjetljivije na potrebe lica sa invaliditetom i osigurati ravnopravne prilike za sve“ poručio je Kljajević.
Predstavnica Centra za socijalni rad Vesna Minić je kazala da je intencija, kako Ministarstva tako i uposlenih u Centru za socijalnoi rad, unapređenje kvaliteta života svih korisnika koji imaju potrebu za određenom vrstom usluga.
„Zašto je to intencija sistema dječije i socijalne zaštite? Iz razloga što se cijeni, da ukoliko se razvijaju i pružaju usluge za podršku za život u zajednici korisnicima koji u skladu sa zakonom imaju to pravo, da se kroz pružanje te usluge unapređuje kvalitet života u porodičnom okruženju, i na taj način prevenira rizik od izdvajanja iz porodice, odnosno smještaj u institucije“ kazala je Minić i poželjela uspješnu realizaciju projekta.
Predstavnica Biroa rada Bijelo Polje Milica Pavićević je istakla da je ZZZCG uvijek na raspolaganju projektima koji su usmjereni na ranjive kategorije društva, te je najavila i ubuduće podršku ovakvim i sličnim projektima.
Autorka: Vanja Šbanović