Broj oboljelih od dijabetesa je u stalnom porastu i od ove gobalne zdravstvene prijetnje u svijetu boluje blizu pola milijarde ljudi. Podaci SZO pokazuju da trenutno, svaki jedanaesti stanovnik Zemlje boluje od nekog oblika šećerne bolesti. Gustujući u emisiji „Tajne zdravlja“ Radija Bijelo Polje, doktorka Snežana Radovanić, internista endokrinolog, kaže da šećerna bolest poprima karakter pandemije, te je neophodno što prije preduzeti mjere, kako bi se zaustavila velika progresija ove bolesti.
“Što se tiče Crne Gore dijabetes ima svaki deveti odrasli građanin, a svakom trećem oboljelom dijabetes nije dijagnostikovan. Svaki osmi stanovnik je u preddijabetesu. Tokom istraživanja za potrebe subspecijalističkog magistarskog rada na temu preddijabetesa, došla sam do podatka da je u beranskoj opštini veliki procenat oboljelih od ove bolesti. Svaki peti građanin bio je u preddijabetesu a svaki osmi-deveti bio je već dijabetičar. Ispitivani su pacijenti koji su dolazili zbog hipertenzije, gripa ili sličnih tegoba i niko od njih nije imao dijagnostikovanu šećernu bolest“, kaže dr Radovanić i naglašava da ukoliko pacijent pije puno vode, puno mokri, ima povećan apetit dok istovremeno gubi na težini, simptomi su koji ukazuju na obaveznu laboratorijsku pretragu.
Ona podsjeća da je povećan unos hrane bogate ugljenim hidratima, ključni faktor za nastanak dijabetesa.
„Način života i fizička neaktivnost su na prvom mjestu, kada govorimo o uzrocima koji dovode do ovakve progresije. Dijabetes je poremećaj metabolizma, prije svega šećera, a osim šećera, i masti i proteina. To je jedna metabolička bolest koja se karakteriše povećanim nivoom šećera u krvi. Ukoliko je glikemija ujutru, „natašte“, kada izvadimo šećer veća od 6,1, onda već govorimo o poremećaju gliko-regulacije. Ali, to nije dijabetes, već preddijabetes, ili jedno stanje koje će nas ubrzo uvesti u šećernu bolest, ukoliko adekvatno ne reagujemo a to znači povesti računa o ishrani i fizičkoj aktivnosti. Ukoliko je šećer ujutru 7 i više, u tom slučaju govorimo o dijabetesu. Naravno, dijagnozu ne postavljamo na osnovu jednog nalaza. Neophodno je za dva do tri dana ponoviti vrijednosti glikemije, i ostale neophodne pretrage“, ističe dr Radovanić.
U cilju prevencije šećerne bolesti dr Radovanić preporučuje umjerenu, zdravu ishranu i redovnu fizičku aktivnosti.
Repriza emisije “Tajne zdravlja” biće emitovana večeras na talasima Radija Bijelo Polje od 20:15h
Autorka: Tanja Dangubić