Nekoliko Nevladinih organizacija je organizovalo okrugli sto sa ciljem promocije nauke, tehnoloških inovacija i istraživačkih djelatnosti. Nevladine organizacije ,,Novi poredak", ,,,Akademija društvenih nauka”, ,,Korak promjene”, ,,Platforma”, ,,Zvijezde”, Eko centar” i ,,Progres” su na okruglom stolu naglasile značaj strateškog i planskog promovisanja značaja nauke, naučnih dostignuća, mogućnosti tehnoloških inovacija i značaja i višestruke koristi istraćivačkih djelatnosti za društvo u cjelini. Takođe je naglašena potreba podizanja nivoa informisanja građana na jedan kvalitetniji i veći nivo o značaju uključenosti mladih i stručnjaka u proces istraživanja i inovacija koji podrazumijevaju kontinuiran naučnoistraživački rad uz ažurno praćenje savremenih standarda, metoda i trendova u svjetskoj nauci, a naročito kada su u pitanju komercijalno orijentisana istraživanja.
Na okruglom stolu je konstatovano da se značajno mali broj istraživača posvećuje istraživačkim aktivnostima, dok su ostali većinom orijentisani na druge poslovne aktivnosti kao što su predavanja i nastava. Ovakva konstelacija odnosa nužno dovodi do zaključka da je potrebno ulagati u istraživačku profesiju, a inicijalna kapisla navedenog procesa je promocija i popularizacija nauke i tehnoloških inovacija u društvu. Potrebno je proaktivno mlade stimulisati da se što više posvećuju bavljenjem naukom i tehnikom i za to im treba pružiti adekvatan ambijent.
Sve aktivnosti u ovom smjeru je potrebno bazirati na važnim nacionalnim dokumentima, među kojima su - Strategija pametne specijalizacije Crne Gore 2019-2024, Strategija inovativne djelatnosti 2016-2020 i Strategija naučno-istraživačke djelatnosti 2017-2021. Unapređenje i jačanje sinergije između nauke, ekonomije i društva i podsticanje ekonomije i privrednika za prihvatanjem inovativnih naučnih dostignuća treba da bude jedan od ključnih prioriteta u razvoju Crne Gore.Iz ovog razloga, jedan od ključnih ciljeva naučne politike je afirmacija istraživačke profesije i stvaranje kritične mase istraživača koja je sposobna da se integriše u internacionalne, inovativne i komercijalne istraživačke tokove. Takođe, ključno je promovisanje istraživačke profesije i njihova atraktivnost, kao i karijera naučnika i istraživača uopšte, ali i karijere istraživača u privredi i povezivanje akademskog i privatnog sektora, što bi učinilo da se Crna Gora okrene ka ekonomiji baziranoj na znanju i inovacijama. Samo kvalitetan naučnoistraživački proaktivni resurs predstavlja pravi društveni pokretač ideja privlačnih za biznis koji pokreće privredni rast i ekonomiju.
Jedan od zaključaka okruglog stola je da treba podsticati formiranje baze studenata, naučnika, istraživača i privrednika i uspostaviti mrežu za njihovu saradnju, međusobnu pomoć i unapređenje poslovnih interesa.
Na okruglom stolu je takođe zaključeno da se u rastu i razvoju energetskih i industrijskih kapaciteta Crne Gore mora obezbijedi usklađenost razvojnih potreba sa standardima ekološke i prostorne zaštite. Opredjeljenje Crne Gore u sektoru energetike je povećanje udjela korišćenja energije iz obnovljivih izvora, sa posebnim fokusom na održivi razvoj sektora.
Preporuka okruglog stola je da treba poboljšati komunikaciju i kontakte naučne zajednice sa građanima i unaprijediti značaj predstavljanja i promocije nauke i tehnoloških inovacija putem medijia i društvenih mreža. Promocija nauke i naučno tehnoloških dostignuća je važna u približavanju naučnih rezultata i dostignuća, kako građanima, tako i drugim akterima od interesa za promociju nauke.
NVO Novi poredak
NVO Korak promjene
NVO Akademija društvenih nauka
NVO Progres
NVO Platforma
NVO Zvijezde
NVO Eko centar