U Bjelom Polju obilježena 31 godina od otmice u Štrpcima

Polaganjem vijenaca na spomen obilježje “Sat života” žrtvama otetih u Štrpcima, danas je u Bijelom Polju obilježeno 31. godinu od tog nemilog događaja. Pored predstavnika rodbine i prijatelja stradalih, vijence su položili i delegacije Opštine Bijelo Polje, na čelu sa predsjednikom Petrom Smolovićem.

Predstavnik porodica žrtava u Štrpcima, Demir Ličina je kazao da se ni nakon više od tri decenije nije ništa uradilo povodom rasvijetljavanja zločina u kojem je dvadeset putnika oteto iz voza “Lovćen” na liniji Beograd – Bar, 27. februara 1993. godine, na lokalnoj Željezničkoj stanici Štrpci.

“ Vraćanje procesa za zločin u Štrpcima na početak od strane suda u Beogradu, govori da država Srbija čvrsto stoji u zaštitu zločincima. U Crnoj Gori svi pokušaji da se regulišu prava porodica , da li kroz odluku parlamenta ili na neki drugi način su blokirani”, kazao je Ličina.

On je podsjetio da je Skupštini Crne Gore u prethodnom periodu dostavljena Rezolucija o zločinu u Štrpcima koja obuhvata zahtjeve porodica svih ovih godina, koja odlukom tadašnje predsjednice Skupštine Danijele Đurović nije uvrštena u dnevni red.

“U skupštinskoj proceduri su se takođe našle diskrimimatorne izmjene i dopune Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti koje ne obuhvataju štrbačke žrtve, ponovo zbog imena.Zahvaljujući pojedincima, nevladinom sektoru u prvom redu Tei Gorjanc Prelević uspjeli smo da takvo zakonsko rješenje bude povučeno sa dnevnog reda, a rok za izradu novog zakonskog rješenja je 1.mart“”, kazao je Ličina.

On je ponovio da neće odustati od zahtjeva koje, kako je kazao, tokom godina ponavljaju.

“Naši zahtjevi su i dalje isti: proceuiranje svih počinilaca i nalogodavaca zločina, pronaleženje posmrtnih ostataka ubijenih, utvrđivanje statusa civilnih žrtava rata, dosljedna memorijalizacija zločina kroz različite oblike”, naveo je Ličina, dodajući da je zlo realnost, a da je suočavanje sa prošlošću prvi korak da jedno društvo nadvlada zlo u sebi“ kazao je Ličina.

Predsjednik Foruma Bošnjaka Rastoder Mirsad je kazao da ni nakon 31. godine, i pored sudskih procesa koji se vode u Beogradu, završenog u Sarajevu, nema komandne odgovornosti te da su osuđeni pojedini izvršitelji i saučesnici. On je kazao da nema i dalje potrage za posmrtnim ostacima otetih u Štrpcima i naglasio da bi se donošenjem novog zakona omogućilo da sve žrtve i porodice žrtava dobiju status civilnih žrtava rata.           

„Krajnje je vrijeme da svi predstavnici vlasti u Crnoj Gori pokrenu sve mehanizme i pokušaju dovršiti ono što je ostalo nedovršeno u procesima i istraživanjima kada su u pitanju zločini koji su učinjeni u Crnoj Gori i u njeno ime“ kazao je Rastoder.

Podršku žrtvama u Štrpcima danas su pored građana, pružili i direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević i predstavnica Inicijative mladih za ljudska prava Vaskrsija Kačar.

Gorjanc Prelević je kazala da svi izvršioci iz jedinice Osvetnici, koja je prvo izvršila zločin i otela putnike u Sjeverinu, da bi nekoliko mjeseci kasnije to učinila putnicima u vozu u Štrpcima, treba da odgovaraju. Ona je dodala da je najmanje 11 izvršilaca još uvijek na slobodi, koji, kako je istakla,  tek treba da dožive suđenje i kaznu koja im sleduje.

“ Da vas ponovo ne razlikuju po porijeklu i imenu, što je zlo koje je dovelo i do zločina u Štrpcima, koji se, na žalost, dogodio. Uspjeli smo da zaustavimo to nepravedno rješenje koje je isključivalo porodice žrtava i porodice nekih drugih koji su stradali bez ikakve krivice van teritorije Crne Gore. Očekujemo od Minsitarsva rada i socijalnog staranja da predloži pravedno i sveobuhvatno rješenje i očekujemo da ga Skupština Crne Gore veoma brzo usvoji”, kazala je ona.

 

 

 

Tekst:Vanja Šabanović

Foto i video :Vladimir Jelić