Mujović: Ova vlada ima za cilj da poboljša kvalitet života svih građana, što je naša moralna, ali i ustavna obaveza

Ministar energetike i rudarstva Saša Mujović učestvovao je na panelu „Problem zagađenja vazduha na teritoriji opštine Bijelo Polje“ koji je danas održan u sali Skupštine opštine Bijelo Polje. Mujović se odazvao pozivu Savjeta za zaštitu životne sredine Skupštine Opštine kako bi u direktnoj komunikaciji utvrdio red poteza za ublažavanje problema kvaliteta vazduha i definisali optimalni predlozi za dugoročna rješenja.

Ministar je kazao da je problem zagađenja vazduha prepoznat kao jedan od prioritetnijih, te da je cilj zajednički poboljšati kvalitet života svih građana. ,,Želio bih da poručim da je ovo zajednički problem svih nas, te da se moramo truditi da ga na najbolji mogući način prevaziđemo. Ova opština zaslužuje više. Zaslužuje svako poštovanje, i mi u Vladi Crne Gore nikako ne možemo biti spokojni ako znamo da jedan dio građana naše Crne Gore traži samo malo parče čistog vazduha“, kazao je Mujović.

On je napomenuo i da subvencije za građane Bijelog Polja ne predstavljaju održivo rješenje za ovaj problem. ,,Subvencije bi izazvale čitav domino efekat novih zatjeva ostalih gradova. Ako se vezujemo za egzaktne činjenice i podatke, onda nam oni ne idu u prilog. Nemamo pravo ugroziti rad i poslovanje Elektroprivrede Crne Gore. Jedna od glavnih stavki EU prema nama je energetska efikasnost pa tek onda potrošnja električne energije. Ako radimo obrnutim putem pa dajemo podsticaj subvencije na povećanu potrošnju električne energije to znači da sam ja kao ministar u kontradikciji sa onim što su propisali moji prethodnici na ovoj poziciji, a to je da ćemo poštovati ono što Evropa traži od nas. Nemam pravo da vam kroz subvencije šaljem poruku da trošite što više, a da to država obezbjeđuje“, naglasio je Mujević. On je kazao da će se založiti za dodatna sredstva za jačanje energetske efikasnosti. Važno je napraviti infrastrukturu koja će obezbijediti smanjenu potrošnju. ,,Biće vam na raspolaganju sredstva za zamjenu postojećih uređaja sa onim energetski efikasnim. Biće vam na raspolaganju sredstva da nabavite uređaje za grijanje koji su prihvatljivi sa aspekta energetske efikasnosti. To način na koji možemo smanjiti potrošnju i ukinuti sagorijevanje čvrstog materijala kao što je ugalj i popraviti cjelokupnu ekološku situaciju što je i glavni prioritet“, kazao je Mujević napominjući da je jedna od opcija i proces toplifikacije Bijelog Polja. ,,Toplifikacija Bijelog Polja je projekat koji se ne može lako i brzo završiti. Postavlja se pitanje i da li imamo ekonomsko opravdanje za jedan takav projekat. Druga opcija bi bila kombinovana postrojenja koja bi podrazumijevala proizvodnju toplotne i električne energije. To je razumno, ali i skupo rješenje za koje nam treba jasno uporište u ekonomskoj analizi“, kazao je Mujović.

Bijelo Polje je danas najzagađeniji grad u regionu, kazala je na današnjem panelu predsjednica Skupštinskog savjeta za zaštitu životne sredine Suada Zoronjić i naglasila  da je  obaveza svih nas i na lokalnom i na državnom nivou, da učinimo sve da promijenimo stanje životne sredine u našoj opštini. ,,Stanovnici Bijelog Polja imaju pravo na zdravu životnu sredinu, na očuvanje, unapređenje i zaštitu životne sredine i to je osnovno ljudsko pravo. Poštujući direktivu Evropske unije mi imamo obavezu da se dodatno zalažemo kako bi pronašli najbolje rješenje da se smanji stepen aerozagađenja. Crna Gora je ekološka država i ne treba se deklarativno zalagati za ekološku Crnu Goru, već za zdravu životnu sredinu. U tom smislu neophodno je unaprijediti kvalitet vazduha u sjevernoj regiji, jer  realno gledano, situacija je centralnom dijelu i na jugu znatno bolja. Ako pritom, uzmemo u obzir ekonomsku moć koja je veća u centralnom i južnom dijelu zemlje, sjeverni dio je nerazvijen,industrijski uništen, ekonomski oslabljen i mora se tretirati sa posebnom pažnjom. Pored Pljevalja, Bijelo Polje je ne samo danas, već nekoliko zadnjih godina najzagađeniji grad na planeti“, istakla je Zoronjić.

Na današnjem panelu govorio je i predsjednik Opštine Petar Smolović. On je kazao da je ovo jedan od brojnih sastanaka koji su održani na ovu temu i da građani očekuju zdrav vazduh. ,,Činjenično smo na današnji dan zagađeniji nego Pljevlja. Ne smijemo se rukovoditi subjektivnim utiscima i procjenama,već je nužno stvoriti jasnu i transparentnu metodologiju sa preciznom postavljenim kriterijumima. Postavlja se pitanje da li je moguće sprovesti enegetsku izolovanost 14 000 ložišta i da li su građani u mogućnosti. Uzevši u obzir veliku nezaposlenost, pitanje je da li građani imaju 4000 eura za fasadu i 15 000 eura za toplotne pumpe. I pored sumbencija koje podržavam, u praksi je to veoma teško izvodljivo. Jasno je da nema isključivog rješenja, već kombinovanog“, poručio je Smolović.

Moderator panel diskusije bio je predsjednik SO BP Ernad Suljević koji je istakao da panel organizuje Skupštinski savjet koji se već duži vremenski period bavi ovom važnom temom. Panel diskususiji su prisustvovali i predstavnici Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine, predstavnici Centra za ekotoksikološka ispitivanja, kao i predstavnici NVO sektora.

Tekst: Magdalena Smolović

Foto i video: Vladimir Jelić