Bjelopoljski muzičar Suad Kurgaš četrdeset godina družeći se sa gitarom stvara i niže note, a svoj dugogodišnji rad za par mjeseci zaokružiće novim albumom.
Kako je ispričao u emisiji “Bjelopoljski muzirari” Radija Bijelo Polje, novi album izlazi u martu za kada je planirana i premijera u Centru za kulturu.
“Pišem pjesme i volim pisanu riječ, a volim naravno i muziku, a rokenrol je idealan spoj koji mi je odredio život” počeo je priču Kurgaš.
Nakon uspješne sezone odlučio je da napravi album i to uz saradnju sa kolegom, bubnjarom Garom Bakićem, Bjelopoljcem koji živi u Aranđelovcu i koji je zajedno sa njim radio aranžmane.
“Tekstove sam ja radio, aranžmane zajedno sa Garom, i ostalo je još da se to obradi u studiju u Beranama kod Nova Bakočevića, koji je sjajan muzičar i koji zna sve što ja ne znam, dio je sniman na Cetinju kod braće Pejović, bubnjevi snimljeni u Aranđelovcu u studiju Vrbica“ kazao je Kurgaš.
Bend koji su osnovali pod nazivom KGB, kaže Suad, nema veze sa ruskom organizacijom već su to početna slova njihovih imena.
“Naziv benda je potekao od prezimena Kurgaš i Bakić ili Kurgaš i Garo Bakić, pa kako ko voli, a za sada radni naziv albuma je “Istok i zapad” i predstavlja jedan naš omaž rokenrolu, u kome su učestvovala i naša djeca, Vukašin, Goran, i Omar” istakao je Suad.
Komentarišući da je rokenrol definitivno obilježio dvadeseti vijek i da je postao kultura, Kurgaš upoređuje odnos mladih prema tom pravcu kod nas i u svijetu.
“To je veliko polje stvaralaštva od 55. godine prošlog vijeka, od prvih koraka BB Kinga, Čarls Berija, Litl Ričarda i kasnije Elvisa Prislija, pa do danas kada se pune stadioni od 70.000 ljudi i koncertnih dvorana još uvijek je aktuelan. Evo, Stonsi su prije par mjeseci izdali novi album, u njihovim godinama i to je za poštovanje. Brus Springstin piše knjige sa Obamom, jedino se na ovim prostorima to malo drugačije posmatra. Ono što treba pohvaliti je YU grupa na prostorima bivše Jugoslavije koji se još dobro drže i djeluju, pa sve dok je takvih ima nade za rokenrol” kazao je Kurgaš.
Za Bijelo Polje kaže da je rasadnik muzičkih talenata, ali u kojem nema adekvatnog prostora za rad i promociju.
“Bijelo Polje ima tu žicu, te mlađe generacije koje znaju da pjevaju, ali nemaju gdje. Imamo grupu Alter Naiva koji su napravili sjajan album,imamo u Podgorici Nikolu Tomića i Enesa Zejnilovića koji su već objavili tri-četiri albuma i dalje rade i sviraju, Omladina odlazi, a Podgorica je recimo puna našpe djece koja tamo pjeva, svira, radi i stvara. Ovom gradu ne nedostaje talentovanih ljudi, već mjesto gdje bi se izvodila muzika uživo.
Tekst: Vanja Šabanović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Milan Knežević
Audio obrada: Sanida Kajević