Projektom „Rehabilitacija i habilitacija su izvor života za lica sa invaliditetom“ do kvalitetnije zdravstvene zaštite i bolje dostupnosti medicinskih usluga licima sa invaliditetom

Cilj projekta  „Rehabilitacija i habilitacija su izvor života za lica sa invaliditetom“ koji u partnerstvu realizuju Udruženje paraplegičara Bijelo Polje i Mojkovac i Udruženje mladih volontera „Iskra“  jeste unapređenje zdravlja  lica  sa invaliditetom i njihovih porodica kroz uspostavljanje jednake dostupnosti medicinskih usluga,  rečeno je na današnjoj pres konferenciji koja je održana u hotelu „Franca“ . 

Naime, iako domaće zakonodavstvo koje je usklađeno sa Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom, a koja ima za cilj da promoviše, štiti i osigura puno i ravnopravno uživanje svih ljudskih prava osobama sa invaliditetom, u praksi to nije tako. Pravilnikom  o indikacijama i načinu korišćenja medicinske rehabilitacije  u zdravstvenim ustanovama ovim licima je omogućena medicinska rehabilitacija samo jednom u životu, kazala je koordinatorka projekta Milka Stojanović.

„Mnogo godina unazad smo se borili da u Pravilnik uđe  rehabilitacija za naša lica svake godine, i u tome  nijesmo uspjeli. Zato smo izabrali ovaj put i ovaj način. Iako Ustav Crne Gore u članu 68 jemči posebnu zaštitu lica sa invaliditetom, a član 69 garantuje svima pravo na zdravstvenu zaštitu.Potreba lica sa invaliditetom sa paraplegijom je redovna fizikalna terapija uz podršku fizioterapeuta, a ta potreba je posebno izražena kod korisnika invalidnih kolica, zbog normalnog funkcionisanja ostalih organa neophodna je rehabilitacija i habilitacija najmanje tri puta nedjeljno.Izražena je potreba kod lica sa kvadriplegijom,tetraplegijom i paraparezom.Neophodna je podrška ovom i sličnim projektima do izmjene i dopune postojećeg Pravilnika o indikacijama i načinu korišćenja medicinske rehabilitacije u zdavstvenim ustanovama“,istakla je Stojanović.Ona je pojasnila da habilitacija podrazumijeva sve ono što pomaže osobama sa invaliditetom da normalno funkcionišu,što u medicinskom smislu to mogu biti različita pomagala poput invalidskih kolica,štaka,hodalice,ortopedskih cipela. Osim toga, habitacija može obuhvatiti i druge obilke pomoći.

„ Rehabilitacija pak podrazumijeva ponovno sticanje vještina i sposobnosti koje su osobe izgubile, na primjer zbog nesreće i bolesti“, istakla je Stojanović.

 

Marko Stojanović  iz Udruženja mladih volontera „Iskra“, kazao je da je neophodna  šira podrška ovakvim projektima kako bi se mijenjali pravilnici kojima se propisuju prava na rehabilitaciju lica sa invaliditetom.

 „Veliki je broj potreba osoba sa invaliditetom i, toga smo svi svjesni poslije  toliko godina borbe, truda i rada. Kada govorimo o licima  sa paraplegijom  neophodna je redovna fizikalna terapija uz podršku fizioterapeuta,  zbog čega je važna  podrška ovakvim i sličnim projektima, kako bi se  promijenili pravilnici,  promijenilo stanje u društvu  i svijest o svemu šta  je potrebno za zadovoljenje  potreba osoba sa invaliditetom, a koje nisu male“,  istakao je Stojanović. On je podsjetio da je projekat “Rehabilitacija i habilitacija su izvor života lica sa invaliditetom“, finansiralo Ministarstvo zdravlja 

Miloš Španjević iz Kancelarije osoba sa invaliditetom istakao  kazao je da je lokalna samouprava uvijek podržavala a i nastaviće da to čini i ubuduće, kada su u pitanju ovakvi i slični projekti.

Autroka:Tanja Dangubić

Foto:Vladimir Jelić