Povodom obilježavanja 110 godina od rođenja Ćamila Sijarića danas je u galeriji Centra za kulturu u okviru programa pod nazivom „Koliba na nebu“ otvorena izložba Život i djelo Ćamila Sijarića „Cio svijet živi u Sandžaku“, autorke Đane Kukić, a predstavljena je i radio drama „Dobra voda“, autora Mirsada Rastodera.
Rukovodilac bjelopoljske Narodne biblioteke Edin Smailović je istakao da izložba sadrži trideset panoa, koji predstavljaju priče o Sijariću od njegovog djetinstva, školovanja do književne karijere. Smailović je kazao da je iza Sijarića 60 godina književnog rada, kada je objavljivao uglavnom prozu, dok je knjigu poezije objavio tek pred kraj svog života 1988 godine.
“Zbog čega je važna ova izložba, mi često puta kažemo da je Ćamil Sijarić zavičajni pisac, ali zavičajni pisci su svi, ali je malo ko regionalni pisac, a da ne kažem svjetski pisac. Kada Govorimo o Ćamilu Sijariću definitivno moramo znati važnu stvar,a to je da je on jedan od najznačajnijih pisaca južnoslovenskog književnog prostora, pa prema tome Bijelo Polje ima na koga i treba biti ponosno. Na ovim panoima nalazi se puno tih dokumenata o Ćamilu Sijariću od njegovih školskih dana, njegove diplome iz srednje škole, diplome sa fakulteta njegovih pisama koje je razmjenjivao sa tada poznatim književnim imenima iz Jugoslavije i šire. Takođe, tu su i naslovi prevoda njegovih književnih djela, jer je Sijarić bio jako prevođen u inostranstvu, na ruskom i njemačkom jeziku“ kazao je Smailović.
Djela Ćamila Sijarića u kojima je koristio vodu kao simbol, kao znak života, bila su inspirativna za Mirsada Rastodera da napravi radio dramu. Kako je istakao Rastoder ona je nastala po knjizi poezije “Šetnja po Šipovicama”.
“I taj njegov dodir sa vodom i okupljanje oko vode je u suštini bio inspirativan i za nas da ovu radio dramu ispletemo, a u njoj su i glumci iz Bijelog Polja što je vrlo značajno, jer smo htjeli da se osjeti i kroz glasove, i način izgovora njegovih stihova jer je radio drama nastala upravo po knjizi “Šetnja po Šipovicama” Poznato je da je Ćamil Sijarić u duši bio pjesnik, mada je mogao biti i slikar, filozof i naravno književnik koji je u svojoj poeziji bilježio skice za sve ono što će razvijati kroz price i romane. Što znači da je bio veliki pjesnik, a veliki pjesnici imaju vizionarska osjećanja i mnoge stvari koje obični ljudi ne vide oni ih vide dalekoi ispred i ostavljaju ih kroz svoje stihove. To važi za velike pjesnika ja smatram da je zaista Ćamil Sijarić i veliki pjesnik, a ne samo romanpisac i pripovjedač i možemo se sporiti oko toga njegove pripovjetke su nešto najbolje što nam je ostavio -roman Francuski Pamuk ili roman Bihorci ili roman Carska Vojska. Radi se o jednom velikom njiževniku, jednom od najvećih crnogorskih, a ja tvrdim da je jedan od najvećih Jugoslovenskih književnika i time možemo biti ponosni” istakao je Rastoder.
Program posvećen ovom velikom književniku biće nastavljen i večeras kada će od od 18 sati u istom prostoru biti organizovana promocija knjiga „Ram Bulja i druge pripovijetke“, priređivača Faruka Dizdarevića, i „Između čovjeka i neba“ - izbor iz poezije Ćamila Sijarića, koji su priredili Edin Smailović i Kemal Musić. O liku i djelu Ćamila Sijarića govoriće akademik Faruk Dizdarević, prof. dr Draško Došljak i književnik Faiz Softić.
Tekst: Vanja Šabanović
Foto: Vladimir Jelić