Zbirka pjesama „Vrteška čuda“ Milice i Gorana Radojičića iz Nikšića svojim raskošnim motivima, lako pamtljivim stihovima, obradovala je ne samo djecu već i sve ljubitelje dječije književnosti.
Ovaj profesorski par na nesvakidašnji način organizuje promocije svoje zbirke širom Crne Gore, motivišući djecu da kroz igru i recitovanje učestvuju u promociji knjige, nudeći zabavu i edukaciju u isto vrijeme.
Kako je u emisiji „Start Art“ Radija Bijelo Polje kazao Goran Radojičić pisanje za djecu je poseban izazov, ali i najteže, jer kako je istakao, djecu ne možete prevariti.
„Djeca sve manje čitaju, tehnologija uzima sve veći primat i onda knjiga mora da bude dodatno interesantna kako bi pokrenula želju kod djeteta da okrene glavu od ekrana. Oni osjećaju kada je nešto lažno i nametljivo, tako je ova knjiga koja je dinamična puna motiva iz svakodnevnog života motiviše na čitanje“ istakao je Goran.
Milica je kazala da je „Vrteška čuda“ nastala kao kao produkt emotivnih, duhovnih, psiholoških stanja, koja su se samo nadogradila njihovim roditeljstvom.
„U vrtlogu svih tih divnih dešavanja koje se katkad miješaju sa osjećanjima straha, zabrinutosti, zebnje, nastaju pjesme. Naša djeca su stalno pokretači osjećaja, mašte i nekih neotkrivenih svjetova koji su se slili u stihove ove knjige“ istakla je Milica.
Radojičići se slažu da je u poslednje vrijeme dječija književnost u Crnoj Gori zapostavljena te da je odoljeti modernim tokovima i djecu bar na tren vratiti mirisu knjige, mirisu djetinjstva, osmijehu, vremenu kad vam oči ne kvari blještavilo ekrana postao njihov imperativ.
„Do devedesete godine crnogorska književnost imala je autore dječije književnosti koji su bili prepoznati širom Jugoslavije i šire,kao što su Čedo Vuković, Milenko Ratković, Dušan Đurišić, Dragan Radulović, međutim kada je ta generacija ili napustila ovaj svijet ili sa starošću prestala da piše, a onda pojavom društvenih mreža i svih ovih pomagala sa kojima se djeca druže, dječija književnost je ostala po strani, što je nepravedno prema djeci“ smatra Goran.
Milica smatra da treba da postoji „neki novi impuls ili novi talas“ koji će vratiti dječiju književnost, jer, kako je istakla i danas postoje neke značajne teme.
„Iako u dovoljnoj mjeri nema dječije književnosti, pisaca za djecu ili djece koja pišu u nekoj mjeri u kojoj bi ja voljela da je ima,smatram da postoji prostor da se to unaprijedi, da se ljudi motivišu“ kazala je Milica.
Tekst: Vanja Šabanović
Foto: arhiva RBP
Audio obrada i montaža: Sanida Kajević