Povodom 11. oktobra –Međunarodnog dana djevojčica, Sekretarijat za lokalnu samoupravu - Kancelarija za rodnu ravnopravnost, i Centar za kulturu “Vojislav Bulatović - Strunjo” organizovali su sinoć u Centru za kulturu program pod nazivom “ZAJEDNO ZA DJEVOJČICE”, sa namjerom da se javnosti skrene pažnja na problem sa kojim se kao društvo suočavamo: masovni prekidi trudnoće ukoliko je fetus - djevojčica. Crna Gora je u nečasnom evropskom vrhu po broju polno selektivnih abortusa. Posljedice koje proističu iz ove strašne činjenice su višestruko pogubne po psihofizičko zdravlje žene, demografsku strukturu i na društvo u cjelini.
Pozdravljajući prisutne tim povodom, sekretar Sekretarijata za lokalnu samoupravu Haris Malagić između ostalog je kazao, da ono što treba da nas zabrine kao društvo, jesu statistički podaci koji kažu da su žrtve trgovine ljudima najčešće djevojčice između 11 i 17 godina, i djevojke do 30 godina.
“Poseban problem su dječji brakovi u našoj državi, naročito prisutni u romskoj zajednici, koji se najčešće nazivaju romskom tradicijom a ne onako, kako bi ustvari trebalo, a to je, kao ozbiljna povreda ženskih dječjih prava. Na nama kao društvu je da rušimo stereotipe, a prakse koje su štetne mijenjamo.Obrazovanje djevojaka pomaže da se smanji stopa dječjih brakova, bolesti i pomaže u jačanju ekonomije, pružajući djevojkama pristup bolje plaćenim poslovima”, naglasio je Malagić
Dražen Konatar, umjetnički direktor Centra za kulturu “Vojislav Bulatović – Strunjo”, poručio je da je obaveza svih nas, kako pojedinaca tako i relevantnih institucija, da damo doprinos u rješavanju problema koji je već dugo vremena prisutan na ovim prostorima i koji je neophodno rješavati, kako bismo doprinijeli opstanku društvene zajednice uopšte. “Takođe, vjerujem da se ovakvim i sličnim manifestacijama može doprinijeti buđenju svijesti onih, koji vrše polnu selekciju na pravo rađanja, što je u bilo kom vremenu neprirodno i užasavajuće”, naglasio je Konatar.
Na događaju je upriličeno prikazivanje kratkog animiranog filma Sine! autora Nine Đukanović i Gorana Ivanovića.
Govoreći o razlozima zbog kojih je i nastao film, koji je svoju crnogorsku bioskopsku premijeru doživio u Bijelom Polju, Đukanović je ukazala na jezive posljedice omasovljenih polno selektivnih abortusa koji demografskivještački remete crnogorsku naciju, te dodatno usložnjavaju žensku patnju.
“Sve je krenulo od tog jednog osjećaja lične, moje duboke nesreće što živim u zemlji koja je u nečasnom evropskom vrhu po broju polno selektivnih abortusa, i držim da svako zdravo misleće biće mora da osjeća isto što i ja. Ne mora svako da snimi film,ili da svoju svrhu ostvari na ovaj način, ali svako u sebi i svom mikro okruženju može i mora da nađe prostor za napredak i za promjenu ove strašne činjenice”, istakla je Đukanović.
Nakon projekcije filma održan je panel “Selektivni abortusi, djevojčice i kćerke koje nedostaju Crnoj Gori” na kojem su govorili dr Amil Čikić, ginekolog, Danijela Femić, psihološkinja i Nina Đukanović, koautorka filma, direktorica NVO "Dobar život" i inicijatorka kampanje ŽIVJELA, kojom se posljednih nedjelja opsežno ukazuje na ovaj nacionalni problem. Moderatorka panela bila je Almasa Rizvanović iz Kancelarije za rodnu ravnopravnost.
Prigodan muzički program izveli su učenici Škole za osnovno muzičko obrazovanje.
Medijski pokrovitelj ove manifestacije bio je Lokalni javni emiter Radio Bijelo Polje.
Teskt: Tanja Dangubić
Foto:Vladimir Jelić