Predstavnici opštinskog Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj uručili su danas Ugovor o dodjeli besplatnih plastenika za 22 poljoprivrednika iz naše opštine. Njima su plastenici dodijeljeni u okviru programa podsticajnih mjera za podršku poljoprivrednim proizvođačima koji se bave povrtarskom proizvodnjom, odnosno proizvodnjom u zaštićenim prostorima-plastenicima, kazao je, u izjavi za Radio Bijelo Polje, sekretar Sekretarijata Armin Sijarić, dodajući da je za ovu podsticajnu mjeru planirano 50.000 eura.
“Prilikom kreiranja ove mjere uzeli smo u obzir klimatske promjene koje se ogledaju u intenzivnim padavinama, toplotnim talasima, sušama, proljećnim mrazevima i gradu, koji prave sve više problema domaćim poljoprivrednicima. Sve češća pojava nepovoljnih vremenskih uslova smanjuje stabilnost prihoda u ovom sektoru, tako da je proizvodnja na otvorenom prostoru u sve većem riziku. Zaštićeni prostori osiguravaju intezivnu proizvodnju, kombinovanu proizvodnju povrća van sezone, veću kontrolu bolesti i štetočina uz primjenu biološke kontrole, a što osigurava i zdravu hranu. Za protekle 3 godine kroz program podsticajnih mjera za ruralni i održivi razvoj, odnosno, kroz ovu mjeru podrške povrtarskoj proizvodnji u zaštićenim prostorima (dodjela plastenika), podržali smo 52 registrovana gazdinstva dodjelom po jednog plastenika površine 100m2”,istakao je Sijarić.
On je podsjetio, da je prethodnih godina, zahvaljujući turskoj razvojnoj agenciji TIKA bjelopoljskim poljoprivrednicima podijeljeno 35 plastenika.
,,Tako smo u poslednjih 5-6 godina, na teritoriji opštine Bijelo Polje besplatno podijelili skoro 100 plastenika, što, kada se pomnoži sa kvadraturom plastenika, ispada oko 1ha plasteničkog prostora. Trenutno smo na području opštine Bijelo Polje besplatno podijelili skoro 100 plastenika. Ove godine je za ovu mjeru izdvojeno 50 000 e, što je veći iznos u odnosu na prošlu godinu, odnosno 22 plastenika. Cijena jednog plastenika iznosi 2.272,72 evra sa PDV-om”, naglasio je Sijarić.
Korisnica podrške za dodjelu besplatnih plastenika, Nada Radović, kazala je, da ova podrška značajna, ne samo u materijalnom smislu, nego i u psihološkom, i to za sve one koji se bave povrtarstvom. ,,Ovaj posao zahtjeva posvećenost. Skoro sav posao u plastenicima se obavlja ručno, tako da mi ova podrška znači mnogo. Naše domaćinstvo je, praktično, tokom svih tih godina imalo samo prihode od poljoprivrede, i mislim da je podrška stigla kao jedna vrsta potvrde za sav trud i rad. Mislim da podršku treba pružiti prvenstveno mladim ljudima koji su spremni i imaju entuzijazma da se bave povrtlarskom proizvodnjom”, poručila je Radović.
Tekst i foto: Magdalena Smolović