Udruženje paraplegičara Bijelo Polje-Mojkovac implementira projekat“Uspostavljanje i razvoj usluga za samostalnost i produktivan život LSI“ , koji je podržao Ministarstvo rada i socijalnog staranja.
Kako je kazala predsjednica tog udruženja Milka Stojanović Šćepanović u emisiji „Integracija i osnaživanje OSI “ Radija Bijelo Polje, projekat se realizuje u partnerstvu sa Udruženjem mladih volontera „Iskra“.
„Projekat se realizuje sa ciljem unapređenja kvaliteta života lica sa invaliditetom kroz njihovu osnaženost za samostalan produktivan život, zatim smanjenje diskriminizacije, ali i obezbjeđenja usluga podrške za život u zajednici lica sa invaliditetom. U okviru projekta biće i promovisan dvadesetogodišnji rad našeg udruženja, kada će se uraditi i publikacija pod nazivom“ Raskršća i putevi LSI“ istakla je Stojanović Šćepanović.
Ona je kazala da će se projektom obuhvatiti anketiranje 60 LSI i isto toliko građana o potrebi i kvalitetu uspostavljenih socijalnih usluga na lokalnom nivou.
„Osim toga za četiri naša korisnika biće obezbijeđene usluge personalne asistencije u trajanju od četiri mjeseca. Osnaživanje i integracija osoba sa invaliditetom se odnosi na proces pružanja podrške i inkluzije osoba u sve aspekte društva, a mi smo kroz razne programe svih ovih dvadeset godina postojanja pokušavali i radili na tome da doprinesemo što boljim uslovima za život osoba kojima je pomoć potrebna“ istakla je Stojanović Šćepanović.
Međutim, kako je kazala , za Crnu Goru je karakteristično da su servisi socijalnih usluga na nezadovoljavajućem nivou .
„, Na osnivanje takvih servisa direktno utiču ekonomski potencijali, ali i nedovoljna zainteresovanost lokalnih organa za potrebe te populacije. Zbog nedostatka baze podataka na državnom nivou, mogu se koristiti samo baze podataka organizacija lica sa invaliditetom, i na osnovu tih podataka procjenjuje se da preko 70 procenata njih živi u teškim ekonomskim uslovima“ kazala je Stojanović.
Stojanović Šćepanović je dodala da su ciljna grupa projekta osobe sa težim stepenom tjelesnog i senzornog invaliditeta angažovane u udruženjima ili su aktivni na nekim drugim poslovima.
„Ovaj program će uticati na smanjenje socijalne isključenosti lica sa invaliditetom kao i manjenjenju diskriminacije na osnovu jednakosti sa drugima, a planiranim aktivnostima direktno se utiče na smanjenje nezaposlenosti“ zaključila je Stojanović Šćepanović.
Tekst: Vanja Šabanović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Milan Knežević
Audio obrada: Sanida Kajević
Video prenos:Ljilja Brajković