Sa ciljem da unaprijedi određena zakonska rješenja i rad komunlne policije učini efikasnijim i djelotvornijim Ministarstvo javne uprave sačinilo je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnoj policiji, koji je predstavljen danas na javnoj raspravi, održanoj u Bijelom Polju.
Osnovni razlog za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnoj policiji ogleda se u potrebi za otklanjanjem određenih slabosti, problema koji su se pokazali u praksi, čime bi se stvorili dodatni uslovi za efikasnije sprovođenje propisa iz nadležnosti opština, odnosno obezbijedio efikasniji rad organa jedinica lokalne samouprave u realizaciji njenih politiuka, saopštila je na današnjoj javnoj raspravi direktorica Direktorata za lokalnu samopuravu, Jadranka Vukčević.
“Najznačajnije izmjene i dopune odnose se na davanje statusa ovlašćenog lica komunalnom policajcu u cilju jačanja krivično pravne zaštite istih, proširenju, dopuni ili jasnijem preciziranju ovlašćenja, kako bi rad službe bio efektniji , zatim potrebi definisanja disciplinske odgovornosti, nivoa zvanja i uslova za sticanje zvanja komunalnih policajaca”, navela je direktorica Vukčević.
Član Radne grupe na izradi izmjena i dopuna Zakona o komunalnoj policiji i načelnik Komunalne policije u Podgorici, Goran Janković, istakao je danas da je do promjena došlo zbog raznih anomalija prethodnog Zakona, donesenog 2014. godine, i istakao da su posebno važne promjene u dijelu ovlašćenja.
“Do sada su komunalni policajci koristili službenu palicu i fizičku snagu, kao teža sredstva prinude, gdje uvijek postoji opasnost prekomjerne upotrebe, tako da je zaista upotreba ručnog spreja sa nadražavajućim dejstvom blaža, ali ujedno i efikasnija. Takođe, veoma je važno uvođenje video i mobilnog video nadzora, koje ima za cilj da se obezbijede dokazi za procesuiranje počinilaca prekršaja koje komunalni policajac zatekne u činjenju prekršaja, ali i radi kontrole samih komunlanih policajaca “, pojasnio je Janković.
On je uvjeren da će usvajanje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnoj policiji olakšati i unaprijediti rad komunalnih policajaca i same službe.
“Namjera nam je da se skrate procedure i da komunlna policija postane jedan brz i efikasan sistem u svakoj lokalnoj samopuravi, jer su i sami građani prepoznali ulogu i značaj Komunalne policije, a na ovaj način ćemo ojačati povjerenje”, naglasio je Goran Janković.
Načelnik kotorske Komunalne policije Zoran Vučinović posebno je naglasio važnost definisanje statusa komunalnih policajaca, jer je, kako je rekao, Zakon o državnim službenicima i namještenicima dosta kruto tumačio položaj komunlnih policajca.
“Komunlana policija je preventivna izvršna služba Lokalne samouprave i zaista imamo velika ovlašćenja i bio je potreban jedan period da ljudi shvate da mi spadamo u red službi koje rade u opštem interesu. Zato smo i odlučili da precizno definišemo poziciju svih zaposlenih i da na taj način još jednom ukažemo javnosti da smo mi nezaobilazni dio sistema i da smo potrebni za održavanje komunalnog i svakog drugog reda”, rekao je načelnik Vučinović.
Vučinović je kazao da je jako zadovoljan Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama, kojim su zapravo do detalja objašnjena i na pravi način raščlanjena sva ovlašćenja komunlanih policajaca, a zahvalio se i Ministarstvu javne uprave, kao i kolegama iz Policijske akademije, koji su, kakao je kazao, dali ogroman doprinos za rješavanje ove problmatike.
Podsjećamo, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnoj policiji sačinila je međuresorska radna grupa, koju sa činili predstavnici Ministarstva javne uprave i Ministartsva održivog razvoja i turizma, Zajednice opština Crne Gore, Policijske akademije, te predstavnici Komunalne policije Glavnog grada Podgorica i Opštine Kotor.
Autorka: Sanja Čujović
Foto: Vladimir Jelić, Darko Braič
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE