“Virtuelna prijateljstva ne mogu biti zamjena za realni ljudski kontakt” (video)

Bjelopoljski Omladinski klub, uz podršku nevladinog udruženja Klub kulture, pokrenuo je kampanju “Offline & onlive” i to sa ciljem podizanja svijesti mladih o negativnom uticaju prekomjerne upotrebe interneta i mobilnih telefona.

Društvene mreže su poslednjih godina sigurno jedan od najpopularnijih vidova komunikacije i druženja među ljudima, a uslijed prekomjenre upotrebe mobilnih telefona i interneta, komunikacija mladih svedena je na SMS komunikaciju, što je bio i jedan od razloga pokretanja ove kampanje, kazala je u emisiji “Aktuelno”, Rijalda Adžajlić, članica Omladinskog kluba i predsjednica đačkog parlamenta Srednje stručne škole.

Zavisnost od mobilnih telefona, kako je istakla Adžajlić, sve više je prisutna i kod mladih u Bijelom Polju, koji su stvarna prijateljstva zamijenili virtuelnim.

“Dru­štve­ne mre­že, raz­voj mo­der­nih teh­no­lo­gi­ja i do­stup­nost te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­nih ure­đa­ja uči­ni­li su da se  me­đu­sob­no otu­đuimo. Nekada izgleda kao da smo zaboravili da pričamo jedni sa drugima, da se družimo, već radije svi slobodno vrijeme provode surfujući internetom, ne razmišljajući o posljedicama prekomjerne upotrebe mobilnih telefona, koje nekada zaista mogu biti ozbiljne. Zato smo na jednom od sastanaka đačkog parlamenta odlučili da pokrenemo ovu kampanju, ne kako bi riješi ovaj problem, jer znamo da to nije tako lako, već kako bi mlade iz našeg okruženje podstakli da razmišljaju o ovome”, kazala je Adžajlić.

Iako je na samom početku ova ideja bila osporavana od pojedinih učenika, koji nijesu smatrali da su “zavisni” od telefona, situacija se mijenja, pa je sve više onih koji se priključuju kampanji.

“Ideja je potekla od učenika naše Srednje stručne škole, a sada su sa nama mladi iz Gimnazije “Miloje Dobrašinović”, Srednje elektro-ekonomske škole, ali i đaci osnovnih škola. Upravo ta podrška nam je bila vjetar u leđa da nastavimo sa ovom kampanjom, da pričamo o opasnostima koje vrebaju na društvenim mrežema i da učimo jedni druge tome kako da pravilno koristimo tehnologije koje su nam dostupne”, naglasila je članica Omladinskog kluba i predsjednica đačkog parlamenta Srednje stručne škole.

Umjetnost i kultura ono je što će, kako vjeruju u Omladinskom klubu, mlade okrenuti jedni drugima, povezati ih i ujediniti.

“Moto ove kampanje je ‘Umjetnost je zarazna. Širite zarazu’, tako da ćemo  upravo promocijom umjetničkih i kulturnih sadržaja raditi na tome da povežmo mlade, podstaknemo ih na stvaranje, a istovremeno bar na trenutak ih  udaljimo od interneta i mobilnih telefona”, kazala je Adžajlić, dodajući da su već u okviru kampanje u Kući Rista Ratkovića promovisali umjetničko stvaralaštvo maldih.

O “zavisnosti” od mobilnih telefona, kako je ispričala Adžajlić, razgovarali su i sa psihijatricom i porodičnim psihoterapeutom dr Mirjanom Varagić.

“Mladi znaju da budu jako nepovjerljivi, ali razgovor sa stručnim licem, kao što je dr Varagić, mogu dati rezultata. Zato smo i organizovali tribinu ‘Razgovor s povodom’ na kojoj je upravo o ovom problemu govorila dr Varagić. Iskreno vjerujemo da su mladi pažljivo saslušali poruke koje su se mogle čuti juče i da će se zaista potruditi da ih i primijene”, poručila je Adžajlić.

Napomenula je i da su podršku, osmim udruženja Klub kulture, dobili i od JU ,,Ratkovićeve večei poezije”, Romskog kluba kulture ( RoCK)  i Lokalnog javnog emitera  Radija Bijelo Polje.

 

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Sanja Dulović

Foto i video: Vladimir Jelić

Tonska realizacija: Zoran Rakočević

Audio obrada: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE