„Učinili smo sve da djeca sa posebnim obrazovnim potrebama dobiju neophodnu podršku“ (video)

Iako je ova godina bila teška i izazovna za sve đake, a posebno za one sa posebnim obrazovnim potrebama, uspjeli smo da obrazovni proces prilagodimo najboljem interesu djece, kazala je psihološkinja i koordinatorka tima za inkluziju u OŠ „Dušan Korać“, Nejra Mekić.

Gostujući u emisiji „Osnaživanje i integarcija osoba sa invaliditetom“, Mekić, koja je i specijalistkinja za inkluzivno obrazovanje, istakla je da su prilikom izrade plana rada za ovu godinu razmišljali o svakom djetetu, njegovim potrebama i mogućnostima, te da su svi dobili neophodnu podršku.

„Mi smo kreativna bića koja se adaptiraju na svaku novonastalu situaciju, to je svojstveno čovjeku i koliko god da je teško, tražimo onaj tračak svjetlosti. Tako smo morali da se suočimo i sa izazovima koje nam je donijela pandemija koronavirusa i mislim da smo se uspješno prilagodili ovoj situaciji. Naravno, nije bilo lako, ali smo vrijedno radili, razmotrili sve probleme, razgovarali, konsultovali se, kreirali brojne servise podrške. Ono što je najvažnije, uspješno smo se organizovali i bili tu za svako dijete“, kazala je Mekić.

Još u prvom talasu u martu su, kako je navela  Mekić, uspjeli da primijene koncept „Uči doma“, a formirali su i mobilni tim, koji je obilazio učenike. Nakon toga krenuli su sa pripremama za novu školsku godinu.

„Pratili smo protokole koje smo dobili od Ministarstva prosvjete, roditelji su popunjavali upitnike, a plan smo kreirali na osnovu razvojnih i obrazovnih potreba djece, razgovra sa stručnjacima. Na kraju, roditelji su bili ti koji su donosili odluku o tome da li će djecu da šalju u školu ili ne i pod kakvim uslovima. Dio njih se vratio u školske klupe, a određeni broj je pratio nastavu online, pojedini su zadatke dobijali i putem viber grupa, nekima je mobilni tim dostavljao materijal, tako da smo svima uspjeli da izađemo u susret“, istakla je psihološkinja i koordinatorka tima za inkluziju u OŠ „Dušan Korać“.

Napomenula je da u okviru škole „Dušan Korać“ postoje inkluzivana i integrisana odjeljenja.

„Imamo 17 usmjerenih učenika, od toga je četiri sa hroničnim oboljenjem, ostali rade po individulanim razvojno-obrazvnim programima, a šest učenika imamo  u integrisanom odjeljenju koja rade po posebnom programu“, napomenula je Mekić.

Istakla je i ulogu stručnog tima, kao i asistenata koji pružaju tehničku podršku djeci sa posebnim obrazovnim potrebama.

„Imaju podršku i logopeda, defektologa, a roditelji su tražili i psihološku podršku, odnosno osnaživanje djece u emotivnom smislu, posebno u ovom trenutku epidemije. Takođe, uloga asistenata je izuzetno važna, posebno u smislu tehničke podrške djeci u rješavanju zadataka, tako je i i njihov rad od velikog značaja za napredak djeteta“, naglasila je specijalistkinja za inkluzivno obrazovanje.

Navela je i da od 13 učenika, samo jedan nema podršku asistenta.

„I to jer je roditelj tako izabrao, a i dijete jako dobro napreduje. Takođe, dijete koje ima izraženije smetnje ime više časova podrške, a mora se voditi i računa kako se ne bi stvorila zavisnost djeteta od asistenta, pa nekada organizujemo časove i bez podrške“, pojasnila je Mekić.

Istakla je i da uprkos velikom napretku koji je napravljen u protekle dvije decenije kada je riječ o inkulzivnom obrazovanju, postoji otpor kod pojedinaca.

„I danas ima onih koji ne žele da priznaju da njihovo dijete ima određene smetnje, susrećemo se i sa takvim slučajevima, imamo ih i u našoj školiki. Koliko god da se trudimo da dopremo do njih, vrlo teško to prihvataju, a nijesu svjesni šta njihovo dijete gubi i da može brže da napreduju ako su u integrisanim  i inkluzivnim odjeljenjima“, podvukla je psihološkinja i koordinatorka tima za inkluziju u OŠ „Dušan Korać“.

Ipak, Mekić ističe da je najveći problem zapošljavanje mladih sa intelektualnim smetnjama.

„Mislim da je to veliki problem, ali se ja tu profesionalno zaustavljam“, kazala je ona.

Poručila je i da je dijete uvijek na vrhu piramide.

„Inkluzija je i zamišljena tako da djeca budu uključena i da participiraju u obrazovnom sistemu. Ta prava niko ne može da im ospori“, zaključila je Mekić.

 

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

 

Autorka: Sanja Dulović

Foto i video: Vladimir Jelić

Tonska realizacija: Zoran Rakočević

Audio obrada: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE