Proizvodnja zdrave hrane je naša budućnost, poručeno sa konferencije organizovane povodom tri važna međunarodna datuma

Povodom obilježavanja tri važna međunarodna datuma, 15. oktobra,Svjetskog dana žena na selu, 16. oktobra, Svjetskog dana zdrave hrane i 17. oktobra, Svjetskog dana borbe protiv siromaštva, u Opštini Bijelo Polje danas je održana konferencija pod motom “Najbolje za Bijelo Polje, razvojem preduzetništva i proizvodnjom zdrave hrane protiv siromaštva”.

Cilj konferencije, koja je okupila brojne učesnike iz ovih oblasti, jeste promocija proizvodnje zdrave hrane kao potencijalne djelatnosti u borbi protiv siromaštva i afrimacija ženskog preduzetništva na selu.

Govoreći na skupu, potpredsjednica Opštine, Nemša Omerhodžić kazala je da u lokalnoj upravi čine sve da ojačaju privatnu inicijativu i podstaknu preduzetništvo, a značajan doprinos tome kako je rekla, daju Sekretarijati za ruralni i održivi razvoj i preduzetništvo, kao i Kancelarija za rodnu ravnopravnost .

“Svaki dan, svaki povod i sve učestaliji, neposredniji i jači podsticaji društva, izazov su za mnoge da se okanu tavorenja i u sebi pronađu iskru iz koje će smjelo i odvažno upaliti planem preduzetništva. A dan zdrave hrane i ta sve aktuelnija tema, za nas na sjeveru Crne Gore, je izazov koji ima sve pretpostavke za oživotvorenje i realne šanse za trajanje. Imamo idealne uslove za proizvodnju zdrave hrane. Taj ambijent moramo sačuvati, prije svega od sebe samih, a konkretan doprinos očuvanju životne sredine jeste proizvodnja zdrave hrane", naglasila je Omerhodžić.

Potpredsjednica Opštine je najavila i promociju sajta “Vrijedne ruke- online”, na kojem će proizvođači zdrave hrane i drugih proizvoda iz domaće radinosti, moći besplatno da promovišu svoje proizvode i na taj način lakše nađu put do potencijalnog kupca.

Ljljana Filipović, potpredsjednica Privredne komore Crne Gore smatra da naša zemlja itekako ima čime da se pohvali kada je u pitanju proizvodnja zdrave hrane.

„Ovih dana pokrećemo osim projekta „Dobro iz Crne Gore“ i jednu akciju „Kupujmo domaće“. To će biti usmjereno ne samo na proizvođače koji imaju sertifikate, usaglašeno poslovanje sa HASSAP principima, već i na manje proizvođače koji proizvode ekološku, zdravu hranu, a koju mnogo više moramo konzumirati na našim trpezama. Takođe, takva hrana više mora biti prisutna i u turističkoj ponudi, jer bi brendiranje naše zemlje kao poželjne destinacije bilo za strana ulaganja bilo za dolazak turista iz inostranstva, bez zdrave hrane, bilo krnje. Radili smo istraživanja o stavovima građana o projektu „Dobro iz Crne Gore“ i o domaćim proizvodima, a među pet vodećih proizvođača, u svijesti crnogorskih potrošača, je i Mesopromet, koji objedinjuje individualnu proizvodnju, dobru preradu a od nedavno, i prvu fabriku za preradu bezdimnih proizvoda, kojom se može pohvaliti i mnogo veća zemlja, nego što je Crna Gora ", kazala je Filipović.

Na današnjoj konferenciji govorili su još Ivona Jočić, iz Savjetodavne službe za biljnu proizvodnju u Ministarstvu poljoprivrede, Biljana Pejović iz Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Violeta Obradović, direktorica TO Bijelo Polje, Jasmin Ćorović, sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj i drugi.

Autorka:Tanja Dangubić
Foto:Vladimir Jelić