Govorno-jezički problemi sve učestaliji kod djece, dio krivice i na roditeljima (video)

Poremećaji govorno-jezičkog aparata kod djece sve su učestaliji, a nerijetko se dešava da se neki problem sa govorom primijeti tek onda kada dijeti krene u prvi razred osnovne škole. Logoped, Jasmina Šabanović, kaže da je slična situacija i u našoj opštini.

Gostujući u emisiji “Tajne zdravlja” Radija Bijelo Polje, ona ističe da samo pravovremeno otkrivanje uzroka i uključivanje djeteta u terapiju može da spriječi, otkloni ili ublaži neki jezičko-govorni poremećaj.

“Da, primjetno je kašnjenje u govoru sve više kod djece i, svaki put u školi, pri upisu u prvi razred, zapazim da je taj broj u porastu. Na osnovu istraživanja koje je sprovelo Udruženje logopeda, u Crnoj Gori je šest odsto djece  sa smetnjama u čitanju  i pisanju, dok je 55 odsto mališana koja imaju dislaliju, odnosno, probleme u izgovoru određenih glasova. Svake godine, oko 30-ro djece koja imaju smetnju sa izgovorom glasova, upiše se u školu”, kaže Šabanović.

Kao razlog za takvo stanje uglavnom navodi nedostatak adekvatne komunikacije između roditelja i djece u najranijem uzrastu.

“Savremena tehnologija koliko god dobrog nam donijela, isto toliko je i oduzela. Djeca su previše izložena vizuelnoj komunikaciji putem mobilnih telefona, tableta i TV aparata. Uz vizuelno dopadljive sadržaje, crtane filmove, muziku i sl. ono prvodi više sati dnevno, što šteti govorno-jezičkom  razvoju djeteta i ostavlja posljedice koje su tek kasnije vidljive. Zbog toga sugerišemo roditeljima da više vremena provode sa svojim mališanima, razgovaraju sa njima, čitaju ili objašnjavaju pojmove, jer će samo na taj način dijete imati pravilan govorno jezički status”,  kaže Šabanović.

Ona podsjeća, da dijete sa pet i po godina treba svaki glas da izgovara pravilno a, svako ostupanje koje se javlja nakon tog uzrasta, zahtijevaja logopedski tretman. 

“Takođe, ukoliko roditelji primijete da dijete starije od godinu i po, nema želju za komunikacijom, interakcijom, nema topli pogled, ne odaziva se na sopstveno ime, ne učestvuje u aktivnostima i ne razumije naloge koji mu se izdaju, obavezno treba da potraže pomoć logopeda”, poručuje Šabanović.

Repriza emisije “Tajne zdravlja” biće emitovana večeras na talasima Radija Bijelo Polje od 20:15

 

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Tanja Dangubić

Foto i video: Vladimir Jelić

Tonska relaizacija: Milan Knežević

Montaža i audio obrada: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE