Predstavljena Visoka škola za komunikacije i časopis ,,Humanistika"

Visoka škola za komunikacije iz Beograda, najmlađa samostalna visokoškolska ustanova iz Srbije, pruža obrazovanje koje zadovoljava najviše obrazovne i stručne standarde i obezbjeđuje evropsku, bolonjsku diplomu, istakao je osnivač i direktor ove visokoškolske ustanove, prof. dr Boban Tomić, na večerašnjoj promociji, održanoj u galeriji bjelopoljskog Centra za kulturu.

Samostalna visokoškolska ustanova iz Srbije akreditovana je za izvođenje osnovnih i master akademskih studija u oblasti komunikacija i studija savremene kulture, a cjelokupan program rađen je po uzoru na najbolje univerzitete iz regiona, Evrope i Amerike, kazao je prof. dr Tomić.

“Visoka škola za komunikacije (VŠK) nudi tri studijska programa, dva u sklopu osnovnih akademskih studija – Studijski program komunikacije i Studijski program savremene kulture, dok se na masteru izučava program Kultura i komunikacije. Osnovni akademski studijski program Komunikacije nakon diplomiranja obezbeđuje diplomcima akademsko zvanje Diplomirani komunikolog. Bliži opis stečenog zvanja odnosno profesionalni status u dodatku diplomi glasi Diplomirani komunikolog medija i komunikacija, što automatski ističe ono što je i naš cilj – iznjedriti školovanu osobu, koja može obavljati posao novinara, pr menadžera, kao i odličnog marketinškog stručnjaka. Po završetku studijskog programa Savremene kulture stiče se zvanje Diplomirani kulturolog, odnosno Diplomirani kulturolog savremene culture, kako bi oblast djelovanja porširili na više ustanova i institucija”, pojasnio je prof. dr Tomić.

Govoreći o samom programu, odnosno predmetima koji se izučavaju na Visokoj školi za komunikacije, Tomić je naglasio da su rađeni po najvećim standardima, onome što se zahtijeva od obrazovanih ljudi u 21. vijeku, a na osnovu iskustava iz prakse.

“Naša misija je da razvijemo kvalitetnu obrazovnu ustanovu, koja će svim mladima, ali i onima koji žele da usavrše svpoje obrazovanje, pružiti nove programe – bogatije, sadržajnije i savremenije. Kombinacijom teorije i prakse želimo izgraditi ljude koji će biti od koristi društvenoj zajednici, koji će dati doprinos u razvoju društvenih i humanističkih nauka. Zato smo i sklopili saradnju sa Fakultetom za društvene nauke iz Ljubljane, kao i sa Univerzitetom u Magbeburku, istočna Njemačka, a postoji mogućnost i da potpišemo ugovor sa Londonskom školom ekonomije i političkih nauka”.

Svi zainteresovani studenti iz Bijelog Polja, kao i iz cijele Crne Gore, koji žele da upišu Visoku školu za komunikacije, nastavu mogu pohađati i vanredno, podvukao je osnivač i direktor ove visokoškolske ustanove.

“Nastava zvanično počinje 1. novembra, a onima koji nijesu u mogućnosti da predavanja prate u Beogradu, ovdje, u Bijelom Polju, jednom mjesečno će se održavati blok nastava, što je svakako prednost. Cjelokupna literature je obezbijeđena za sve, kao i dodatan pribor. Takođe, studenti tokom studija imaju pristup brojnim elektronskim servisima koje Škola omogućava, a u cilju olakšavanja organizacije nastavnog procesa i rada studenata i Škole. Škola primenjuje moderne softverske i mrežne platforme kojima se olakšava komuniciranje, učenje i istraživački rad.Studenti imaju pristup elektronskoj platformi za praćenje nastave na sistemu Moodle i to za sve predmete tokom studija. Svaki predmet tokom semestra ima sopstvenu Moodle stranicu na kojoj se evidentiraju nastavne jedinice, oblici rada, aktivnosti studenata i vrednovanje studentskog rada”, pojasnio je prof. dr Tomić.

Posebna vrijednost Visoke škole za komunikacije jeste da će svi oni koji su započeli školovanje, a zbog nekog razloga nijesu stekli diplomu određenih studija, to moći da urade upravo u ovoj ustanovi.

,,Kada se osnivaju fakulteti, obično se smatra da će biti upisani svršeni srednjoškolci, što je slučaj i kod ove ustanove, ali kroz VŠ za komunikacije, studenti će moći da u jednom dijelu slušaju predavanja, a drugi dio podrazumijeva pohađanje prakse u relevantinim institucijama u Beogradu, što je izuzetno važno za njihovo dalje usavršavanje“, kazala je glavna i odgovorna urednica Radija Bijelo Polje, dr Andrijana Rabrenović, koja je ujedno i predsjednica Akademije društvenih nauka.

Školarina za Osnovne akademske studije po povlašćenoj iznosi 700 e, dok je za Magistarske studije 800 e, uz mogućnost plaćanja na rate.

PROMOVISAN ČASOPIS “HUMANISTIKA”

Naučni časopis “Humanistika” novopokrenuti je projekat Visoke škole za komunikacije koji okuplja naučni podmladak, proučavaoce medija, kulture i komunikacija.

,,Naša ideja je bila da na određeni način povežemo dva časopisa - “Mediji i komunikacije”, koji izlazi u izdanju Unije lokalnih javnih emitera Crne Gore i Akademije društvenih nauka i časopis “Humanistika”. Sradnja će se razvijati na više nivoa, a gdje ćemo mi imati ulogu recenzenata, a vjerujem i da ćemo u narednom period dogovarati teme ovog časopisa. Važno je istaći da časopis Humanistika pokriva više oblasti društvenih i humanističkih nauka, a cilj nam je da i ovaj časopis bude dvojezični, odnosno da bude objavljivan i na engleskom jeziku, kao i “Mediji i komunikacije”, jer je to najbolji način za njegovu afirmaciju” , istakla je dr Rabrenović.

Novo, odnosno drugo izdanje naučnog časopisa “Humanistika” biće promovisano na predstojećem Sajmu obrazovanja u Beogradu, a ono što će ovaj časopis učiniti posebnim jeste to što će u svakom broju biti objavljen i rad studenta.

Autorke: Sanja Čujović i Eldina Idrizović
Foto i video: Vladmir Jelić