Hidro-masažni bazen u Dnevnom centru “Tisa” biće izgrađen do kraja ove godine, čime će se steći uslovi za uvođenje novih terapija, saopštio je direktor te ustanove, Ensad Omerović.
Gostujući u emisiji “Osnaživanje i integracija osoba sa invaliditetom”, Radija Bijelo Polje, Omerović je istakao da je tenderska dokumentacija završena, te da će već ovih dana izvođač započeti radove na izgradnji bazena.
“Završili smo svu neophodnu dokumentaciju, izvođač je izabran, tako da je sve spremno za početak radova. Tenderom je predviđeno da izvođenje radova traje 60 dana od dana uvođenja izvođača u posao, što znači da bi već do kraja ove godine trebali da imamo gotov bazen, tako da će početak 2021. godine ujedno značiti početak novih usluga i terapija”, kazao je direktor “Tise”.
Omerović je rekao da u “Tisi” konstantno rade na unapređenju svojih usluga, što dokazuje i to što će odmah nakon izgradnje bazena početi sa primjenom novih terapija za oporavak i relaksaciju djece i mladih sa smetnjama u razvoju.
“Uvešćemo hidro-masažnu terapiju koja je jedna od najefikasnijih u radu fizioterapeuta sa djecom koja imaju otežano kretanje. Sa druge strane, djeca koja nemaju fizičke smetnje pri kretanju, imaće priliku da se relaksiraju u bazenu, što će im dobro doći, kao i djeci sa autizmom, kojih imamo sve više”, pojasnio je on.
Istakao je da već godinama u “Tisi” imaju fizioterapeuta, a sada će i primjenom nove terapije moći da dodatno pomogne djeci i mladima sa smetnjama u razvoju.
“Naravno, za primjenu ove terapije naš fizioterapeut će proći kroz određenu obuku, a planirana je obuka i za ostale naše radnike, kako bi pored hidro-masažne terpije, pružili priliku pojedinim našim korisnicima da nauče da plivaju, tako da ćemo imati i instruktore plivanja. Međutim, epidemiološka situacija nas je usporila što se tiče organizacije same edukacije, ali je planirano da krajem novembra zaposleni prođu tu obuku. Trenutno radimo ispitivanje tržita, nakon čega ćemo donijeti odluku da li će to biti institute u Igalu, ili neki hotel, ali najvažnije je da angažujemo stručnjake koji imaju iskustva u radu sa djecom sa smetnjama u razvoju. Plan je da povedemo djecu i roditelje iz Bijelog Polja, ali i iz Nikšića, tako da će ti profesionalci raditi i našim korisnicima”, saopštio je direktor Dnevnog centra za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju “Tisa”.
On je napomenuo da se sve to sprovodi u okviru projekta „Nove usluge socijalne zaštite za poboljšani kvalitet života“, koji realizuju u saradnji sa Dnevnim centrom za djecu sa smetnjama u razvoju i OSI iz Nikšića, a koji je podržan od Evropske unije i Vlade Crne Gore.
“To je jedan od naših najvažnijih projekata, u okviru kojeg ćemo opremati i kabinet asistivne tehnologije, čime će se omogućiti djeci da bolje komuniciraju upotrebom savremene tehnologije i aparature”, kazao je Omerević.
Takođe, zahvaljujući pomenutom projektu, u “Tisi” su uveli i nove radno-okupacione radionice.
„Riječ je o art okupaciji, koja podrazumijeva obuku ne samo djece, već i roditelja. Svi radovi koji budu izrađeni tokom radionica, biće izloženi na izložbama u Bijelom Polju i Nikšiću. Uprkos trenutnoj epidemiološkoj situaciji uspjeli smo već da organizujemo edukaciju stručnog kadra za art okupaciju, tako da smo organizovali kamp za korisnike i njihove roditelje, pa je njih oko 50 boravilo u etno selu „Montenegro“. Naravno, mi ćemo i po završetku projekta nastaviti sa ovim radionicama, ali i sa primjenom svih novih terapija koje ćemo uvesti“, saopštio je Omerović.
Dnevni centar za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju „Tisa“, kako je kazao Omerović, sada funkcioniše u izmijenjenom režimu, a u skladu sa preporukama za borbu protiv širenja koronavirusa, koje su naložili Institut za javno zdravlje i Nacionalno koordinaciono tijelo.
“Svjesni ozbiljnosti epidemiološke situacije, odlučili smo da odluku o početku i načinu rada donesemo uz sugestije roditelja naših korisnika, poštujući naravno mjere NKT-a i Instituta za javno zdravlje. Međutim, neki roditelji nijesu spremni da u ovom trenutku pošalju svoju djecu, jer su zabrinuti i uplašeni, ali ima i onih koji su sa nestrpljenjem čekali ponovno otvaranje “Tise”, znajući da ćemo na najbolji način brinuti o našim korisnicima. Rad smo prilagodili aktuelnoj epidemiološkoj situaciji i preduzeli smo sve mjere kako bi naši korisnici bili zaštićeni. Bazirali smo se isključivo na individualni rad, kako bi izbjegli kontatke i ispoštovali mjeru socijalne distance, odnosno smanjili rizik od infekcije”, istakao je direktor Omerović.
Za one koji još uvijek neće posjećivati “Tisu”, spremili su plan rada putem online platformi.
“Rad je organizovan putem viber grupa, kao i internet platforme koju smo izradili u saradnji sa Dnevnim centrom iz Pljevalja. Stručni radnici šalju materijal korisnicima koji borave kod kuće, jer nam je važno da vodimo računa o svakom našem korisnku”, poručio je Omerović.
Autorka: Sanja Dulović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE