Zloupotreba droga i oporavak od zavisnosti o psihoaktivnim supstancama nijesu prestali kada je širenje koronavirusa uznapredovalo.
Epidemiološka situacija svakako je uticala i na rad institucija i organizacija koje se bave problemom narkomanije, a samim tim i na djelovanje bjelopoljske Kancelarije za prevenciju bolesti zavisnosti, te onemogućila organizaciju brojnih radionica i tribina, koje se organizuju u cilju suzbijanja ove opasne zarazne bolesti.
To je u emisiji „Aktuelno“, Radija Bijelo Polje, kazao samostalni savjetnik za prevenciju bolesti zavisnosti, Dragoslav Šebek, ističući da je u vremenu kada moramo živjeti i ponašati se drugačije, svaki vid pomoći i podrške ugroženim skupinama neophodan.
„Mi smo mnoge naše započete aktivnosti prekinuli, a one koje smo planirali smo otkazali, kako ne bi doveli u opasnost naše sugrađane, posebno mlade, od moguće zaraze virusom korona. Upravo zbog nemogućnosti organizovanja nekih sastanaka i okupljanja, plasiranje informacija putem medija je zapravo jedini način da se u ovom trenutku pošalje jasna poruka mladima i da se preventivno djeluje, što ćemo mi naravno i činiti u narednom periodu“, kazao je Šebek iz opštinske Kancelarije za prevenciju bolesti zavisnosti.
Iako, kako je kazao, djeca ne spadaju u rizičnu grupu kada je riječ o bolesti COVID 19, sada su posebno u riziku od upotrebe psihoaktivnih supstanci, zbog više slobodnog vremena, te je uloga roditelja sada ključna.
„Cijela situacija sa virusom korona je poremetila i djecu, promijenila njih način života, svakodnevnicu, rutinu, nastavu uglavnom pohađaju online, nemaju vannastavne aktivnosti i sekcije, a posebno im nedostaje ona vaspitna uloga škole, odnosno nastavnika koji ih kroz svakodnevnu komunikaciju upućuju na ispravan životni put. Zato je sada ta uloga roditelja važnija nego ikada prije i moraju se uključiti u kreiranje slobodnog vremena njihove djece, jer znamo da mladi počinju da eksperimentišu sa psihoaktivnim supstancama upravo zbog viška tog slobodno vremena, nedovoljne informisanosti, dosade, znatiželje. U ovom trenutku roditelji moraju više da se posvete djeci, da razgovaraju sa njima o svemu, pa i o problemu narkomanije, da čuju njihove stavove na tu temu i da ih angažuju kroz određene aktivnosti, shodno njihovom uzrastu i godinama“, poručio je samostalni savjetnik za prevenciju bolesti zavisnosti, Dragoslav Šebek.
Ipak, prema riječima Šebeka, iskustvo pokazuje da roditelji najčešće ne prihvataju ili ne priznaju da njihovo dijete ima problem, odnosno da koristi psihoaktivne supstance i narkotike.
„Kada saznaju da im dijete koristi narkotike, često se dešava da povjeruju u priču svoje djece da to nije njihovo ili da je to normalno, te da nema potrebe da brinu, u šta roditelji povjeruju, čak nekada budu i impresionirani. Zato je posebno važno raditi na edukaciji samih roditelja, podstaći ih da učestvuju na tribinama i radionicama koje organizujemo, kako bi znali kako da reaguju u slučaju da primijete neobično ponašanje kod djece. Moraju da ispitaju njihovo kretanje, proprate sa kim se druže, uskrate im dežaparac, skrate vrijeme izlazaka, a kasnije se obrate i stručnjaku. Dakle, neophdno je da roditelji shavte da njihovo dijete ima problem, ali da je on rješiv čak i bez institucionalnog liječenja, ako se djeluje pravovremeno“, naglasio je Šebek.
Istakao je i da je opštinska Kancelarija za prevenciju bolesti zavisnosti na raspolaganju svim roditeljima.
„Stojimo na raspolaganju roditeljima, ukoliko imaju bilo kakav probelm, uviđaju promjene kod djeteta ili im je potreban savjet ili pomoć, neka nam se obrate, a mi ćemo se potruditi da im pomognemo i da ih uputimo na prave adrese, kako bi zaštitili svoju djecu i vratili ih na onaj ispravni put“, podvukao je samostalni savjetnik za prevenciju bolesti zavisnosti.
Autorka: Sanja Dulović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE