Iako je ove godine zbog složene epidemiološke situacije izostala tradicionalna proslava Svjestkog dana učitelja, 5. oktobar je prilika da se još jednom istakne i poruči da je rad učitelja i nastavnika jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva, smatraju profesorice razredne nastave Enisa Pilica i Elza Numanović.
U trenutku kada se prosvjetni radnici suočavaju sa velikim izazovom i kada je u pandemijskim uslovima neophodno prije svega sačuvati zdravlje djece, ali i pružiti im znanje, Enisa Pilica ističe da je, posebno u ovim trenucima, učiteljica majka, savjetnik, psiholog i uzor.
Ona poručuje da ,,TV nema srce, ali učiteljica ima. U njenom srcu su svi.”
“Znam da su riječi, postupci, savjeti svakog učitelja značajni za živote naših učenika. Zato je Dan učitelja, 5. oktobar, važan je praznik, jer prosvjetni radnici predstavljaju temelj našeg društva. Koliko je važno obrazovanje, isto toliko je važna svakodnevna podrška, podstrek, motivacija u svakodnevnim aktivnostima. Škola je oaza gdje se uči, mjesto gdje se postižu rezultati, gdje se dobijaju i petice i dvojke. Upravo zbog toga je učenicima koji zbog trenutne situacije uče online sada jako teško da sve to proživljavaju u svojoj kući, gledajući u ekran. Jer, učiteljica je i majka i savjetnik i psiholog i uzor”, kazala je Pilica za Radio Bijelo Polja.
Istakla je i da se uvijek pamti prvi susret sa školom, prvi ulazak u učionicu, kao i prva školska drugarstva, koja nekada traju i čitavog života.
“Učiteljica se pamti. Srećan Dan učitelja”, poručila je Pilica.
Da je učiteljska profesija zapravo plemenit poziv, koji podrazumijeva posebna stručna znanja i vještine, kao i moralne vrijednosti osobe koja je spremna da svoj trud, rad, pa i način života podredi djeci, učenicima, njihovom poučavanju i vaspitanju, poručuje i učiteljica Elza Numanović.
“Na veoma izazovno vrijeme u kojem se trenutno nalazimo, učitelj odgovara sposobnošću da se prilagodi potrebama društva radeći na sebi, edukujući se i usavršavajući, kako bi kod svojih učenika, budućih aktivnih članova savremenog društva, razvio proaktivnost, kreativnost, empatiju, kritičko mišljenje i stvaralačke sposobnosti”, istakla je Numanović.
Napominje i da bi uslovi u kojima savremeni učitelj radi trebali biti u skladu sa tehnološkim razvojem i potrebama društva.
“Međutim, i pored evidentnih napora, svjedoci smo da se na tom polju zaostaje i tome bi trebalo posvetiti posebnu pažnju”, poručila je Numanović.
Autorka: Sanja Dulović
Foto: ilustracija google
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE