Rano stupanje u brak - glavna prepreka u obrazovanju Roma

Predavanje na temu značaj obrazovanja i maloljetnički brakovi među romskom i egipćanskom populacijom, održano je danas u OŠ “Pavle Žižić”, u Njegnjevu.

Ministartvo za ljudska i manjinska prava već godinama predano radi na edukaciji mladih Roma i Egipćana, a današnjim predavanjem želimo da im ukažemo na nezakonitost i negativne posljedice ugovorenih brakova, naglasio je samostalni savjetnik te ustanove, Sokolj Beganaj, dodajući da je obrazovanje najbolja opcija za uključivanje te populacije u sve procese crnogorskog društva.

“Cilj nam je da učenicima i roditeljima objasnimo da su ugovoreni brakovi tradicija koja ugrožava romsku populaciju i tjera je u veće siromaštvo. Umjesto da se djeca školuju i obrazuju, a samim tim i napreduju u životu, ona rano stupaju u brak, već sa 13 i 14 godina, a to je protivzakonito i stvara još veći jaz između romske i drugih populacija”, kazao je Beganj.

Direktorica OŠ “Pavle Žižić”, Tatjana Šebek, kazala je za Radio Bijelo Polje da romska djeca od 2006. godine redovno pohađaju tu vaspitno-obrazovnu ustanovu, kao i da ovakvim i sličnim predavanjima pokušavaju pokušavaju da riješe problem neredovnog pohađanja nastave, koji je često povezan sa ranim stupanjem u brak.

“Ove godine u našoj školi ima 17 učenika romske nacionalnosti, a veći broj njih pohađa niže razrede i moram reći da upravo mlađi redovnije dolaze na nastavu, dok ovi stariji često odustaju od školovanja. Nijesmo sprovodili istraživanje o ranom stupanju u brak, ali imamo informaciju da se djevojčica, koja je ove godine trebala da se upiše u 9. razred, udala i zbog toga naputila školu”, pojasnila je direktorica OŠ “Pavle Žižić”.

Majka troje djece, učenika škole u Njegnjevu, Zineta Selimović, kaže da je srećna što njena djeca imaju mogućnost da se školuju.

“Ćerka mi je osmi razred, srednji sin šesti, a mlađi ide u treći razred. Ja nijesam imala priliku da se školujem, ali se radujem što će moja djeca izrasti u obrazovne i pametne ljude. Škola je uvijek tu da nam pomogne, kao i druge institucije koje čak obezbijede i besplatne udžbenike, a ono što je još važnije imaju sva prava kao i druga djeca”, istakla je Zineta.

Predavanje je održano u organizaciji Ministartva za ljudska i manjinska prava, u saradnji sa Kancelarijom za borbu protiv trgovine ljudima, NVO Centar za romske inicijative Nikšić, kao i sa lokalnom samoupravom.

Autorka: Sanja Čujović
Foto:Darko Braič