Obradović: Čitajući djeca otkrivaju nove svjetove i oplemenjuju svoju ličnost

Čitajući djeca uče, saznaju, raduju se, otkrivaju i upoznaju nove svjetove, zato knjiga treba da bude njihov najbolji prijatelj, poručio je danas bjelopoljski pisac za djecu, Slobodan Obradović.

Naime, danas – 2. aprila,  obilježava se Svjetski dan knjige za djecu, ustanovljen prije više od pola vijeka, a Obradović smatra da na ovaj dan treba skrenuti pažnju i na ono što djeca stvaraju.

„Ovo je dan kada treba govoriti ne samo o književnosti za djecu, već i o dječijoj književnosti, našim malim stvaraocima, koji već sami ispisuju svoje priče i stihove. Upavo i danas, na dan rođenja velikog bajkopisca Hansa Kristijana Andersena, moramo da poručimo djeci da je knjiga njihov najveći prijatelj, a na nama odraslima je da ih uputimo na knjigu i čitanje, ali ne da im to nametnemo kao obavezu, kako se i radi kroz školske programe, već da im objasnimo da na taj način uče, saznaju i druže se sa novim svjetovima“, rekao je Obradović.

Bjelopoljski pisac za djecu ističe i da je dječija književnost i književnost za djecu, jedan od stubova zdravog društva.

„Djeca treba da odrastaju uz dobre knjige i da zahvaljujući kvalitetnim knjigama nadrastaju sebe i postanu  dobri i plemeniti ljudi, koji čuvaju ono dječije u sebi“, poručio je Obradović.

Obradović je kazao i da krivica zbog toga što se manje čita, zapravo leži u cijelom društvu.

„Djeca nijesu kriva što se manje čita, krivo je cijelo društvo, zbog onoga što emituje ka djeci, od reality programa da novog sistema vrijednosti. Ali postoji mnogo načina da knjigu približimo djeci, to možemo uraditi i kroz organizovanje druženja sa piscima, sa ljudima koji stvaraju, kroz upućivanje na djece na  pozorište, gdje književnost pravi dodir sa realnimsvijetom kroz igru i igrokaze, ali i organizovanjem što više festivala, performansa, koji počivaju na dobrim tekstovvima i književnim djelima“, pojasnio je Obradović.

Na Dan kada se slavi književnost za djecu, Obradović poručuje.

„Svi oni koji imaju otpor ka čitanju, neka uzmu neku knjigu Branislava Nušića ili Branka Ćopića i onda će vidjeti koliko se odgovora nalazi u knjigama, a kada to prepoznaju u pravoj, svakoj narednoj će se radovati“, zaključio je ovaj pisac za djecu.

Svjetski dan dječje književnosti ustanovljen je 1967. na dan kada je 1805. rođen Andersen - pisac više od 3.000 djela, prevedenih na 125 jezika, a među kojima su i bajke "Mala Sirena", "Ružno Pače" "Snežna kraljica", "Carevo novo odelo".... bez kojih je teško zamisliti bilo čije detinjstvo.

Autorka: Sanja Čujović

Foto: Arhiva RBP, Nezavisne novine

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE