Još četiri osobe izliječene od korona virusa

Još četiri osobe u Crnoj Gori izliječene su od infekcije Covid-19, saopštio je član Kriznog medicinskog štaba Aleksandar Kujović.

"Danas su iz KC otpuštena četiri pacijenta za koje je dvostrukim testiranjem potvrđeno da nemaju više Covid 19 infekciju, dok za jednu osobu čekamo rezultat potvrdnog testa", rekao je Kujović.

U Kliničkom centru je hospitalizivano 19 pacijenta.

"Od toga je 12 na Infektivnoj klinici, tri pacijenta su na Odjeljenju pulmologije Interne klinike", naveo je Kujović.

Kako je saopštio, četiri pacijenta su na Intenzivnoj njezi, od kojih su troje na respiratoru.

"Njihvo stanje je stabilno koliko to može biti na repsiratoru. Jedan pacijent je danas ekstubiran i na naše zadovoljstvo, jer se radi o pacijentu mlađe životne dobi, on je od danas bez respiratora", istakao je Kujović.

Kada je riječ o privremenim bolnicama, Kujović je kazao da je Bemaks arena potpuno opremljena za potrebe privremene bolnice, a da je završeno opremanje privremenih bolnica u SC "Morača" u Podgorici, dvorani "Topolica" u Baru i sportskoj dvorani u Beranama, osim medicinskom opremom.

"Potrebno je i delegirati medicinski kadar, što je posao od jednog ili dva dana. Sve privremene bolnice ćemo u potpunosti opremiti ako se za to ukaže potreba", naveo je Kujović.

Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje epidemiolog Senad Begić je rekao da postoji razloga za optimizam kada je riječ o povećanju broja oporavljenih od korona virusa.

"Čekamo rezultate drugog testa za "lijep" broj ljudi", kazao je Begić.

On nije mogao da precizira da li će se pooštriti mjere zabrane kretanja tokom Uskrsa, jer, kako je pojasnio, sve zavisi od situacije na terenu, odnosno, da li se već postojeće mjere poštuju.

Tuzi uspjeli da ugase žarište, mjere ne ukidati naglo

Begić je istakao da su se u opštini Tuzi pridržavali preporuka kao nigdje u svijetu.

"Toliko striktno su se pridržavali mjera i svojim ponašanjem su uspjeli da ugase zarište. I mjere koje se odnose na Tuzi biće reevaluirane. Ono što je jako bitno je da nijedna jedina mjera neće biti naglo prekinuta jer svako naglo prekidanje sprovođenja mjera ima bumerang efekat i sve što smo uradili može da padne u vodu. Predložićemo postepeno ublažabanje mjera", kazao je Begić.

Što se tiče klastera u Doljanima, Begić je naveo da je riječ o obolijevanju 20 osoba koje su navele da su prisustvovale jednom vjerskom događaju.

"Epidemiološi, okupljanje većeg broja ljudi na malom prostoru može dovesti do širenja epidemije. Međutim, vjerske službe nijesu zabranjene i to je dozvoljeno u objektima predviđenim za te namjere", naveo je Begić.

Begić je saopštio da sada nije registrovan nijedan slučaj korona virusa u domovima za stare.

"Cilj je da korona virus držimo što dalje od staračkih domova, jer je letalitet među starima najveći. Svi su pod nadzorom", naveo je Begić.

Kada je riječ o mjerama kojih se tiču gradilišta, Begić je kazao da osobe koje rade tamo nijesu osobe koje se kreću i nalaze u opštoj populaciji.

"Propisan im je strog način života i oni nemaju društvene kontakte izuzev sa kolegama sa kojima rade i žive", kazao je Begić.

Novi pik se očekuje do 17. aprila

Begić je kazao da smo pik obolijevanja imali 3. aprila, a da se naredni može očekivati do 17. aprila.

"Taj period je period inkubacije. Svi kontakti koji su ostvareni tada, rezultiraće eventualnim obolijevanjem u periodu od 14 dana", kazao je Begić i poručio da je opravdan razlog za optimizan ako nastavimo da se pridržavamo mjera.

Nema novih klastera

Begić je saopštio da nije bilo novih klastera u zadnjih nekoliko dana.

"Zadnji je bio 9. aprila i radilo se o importovanom slučaju. Putniku koji se vratio u Crnu Goru i smješten je u karantin. U ovom trenu nije za očekivati povećanje broja klastera, već povećan broj slučajeva čiji će se izvor ispitivati", kazao je Begić.

Obolio 21 radnik u zdravstvu

Kujović je saopštio da je do sada u našoj zemlji inficiran 21 zdravstveni radnik.

"Inficirano je šest doktora medicine i jedan dostor stamatologije, 11 medicinskih sestara, jedan farmaceut o jedna radnica na održavanju higijene", naveo je Kujović.

Ukupno se prati 165 zdravstvenih radnika.

"Od toga je 45 ljekara, 114 sestara i šest radnica na održavanju higijene", dodao je Kujović.

Oporavljeni se osjećaju dobro

Kujović je naveo da su prvi izliječeni dobrog zdravstvenog stanja.

"Oni koji imaju dva negativna testa idu kući. Oni koji se otpuštaju bez jednog ili oba potvrđena testa idu u ustanovu za institucionalnu izolaciju i tamo čekaju rezultat testa prije nego budu poslati u kućnu izolaciju", pojasnio je Kujović.

Izvor: RTCG