Do polovine 2019. godine na teritoriji bjelopoljske opštine biće sanirano šest najkritičnijih deponija na obalama Lima, čime će bar donekle biti riješen jedan od gorućih problema naše opštine, saopštio je sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj, Jasmin Ćorović.
Naime, odlaganje otpada veliki je problem čitavog sjevernog regiona, pa samim tim i Bijelog Polja , a urgentnost situacije potvrđuje veliki broj divljih odlagališta, kojih u Bijelom Polju - najvećem gradu na sjeveru, ima čak preko stotinu.
Da su ozbiljnosti situacije svjesni i u lokalnoj upravi, pokazuje i novi projekat „Rehabilitacija ilegalnih deponija na rijeci Lim i podizanja svijesti o njihovoj štetnosti“, koji opština Bijelo Polje realizuje u saradnji sa opštinom Priboj, JKP “Usluga” iz Priboja i NVO Euromost.
Gostujući u emisiji “Građanima u susret", Radija Bijelo Polje, Ćorović je rekao da će zahvaljujući tom projektu biće sanirano nelegalna odlagališta otpada na potezu od Ribarevina do Dobrakova, a nakon sanacije počeće i aktivnosti ozeljenjavanja zagađenih površina i postavljanja baštanskog mobilijara.
“Sanacija tih šest deponija svakako da nije dovoljna, ali mislim da je ovo samo početak jedne velike akcije, jer ćemo svakako u narednom periodu pokušati da obezbijedimo sredstva i za preostale deponije. Nakon sanacije deponija na potezu od Ribarevina do Dobrakova najvažnije je da te lokacije zaštitimo od ponovnog zagađivanja, zato planiramo uspostavljanje četiri monitorning sistema, odnosno video nadzora za zaštitu područja, kako bi kako bi se i na taj način spriječilo dalje odlaganje otpada, a svi nesavjesni građani biće kažnjvani”, saopštio je sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj, Jasmin Ćorović.
On je kazao da će sa realizacijom planiranih aktivnosti, odnosno sanacijom deponija, početi čim vremenski uslovi dozvole.
“Sa prvim ljepšim danima krenućemo u sanaciju nelegalnih odlagališta, očekujemo da ćemo do polovine ove godine to završiti”, naglasio je Ćorović.
Kako je pojasnio, pored sanacije, projektom je predviđeno i uređivanje obala Lima, koje će, kako je dodao, opet biti mjesto za rekreaciju i druženje Bjelopoljaca.
“Nabavićemo baštanski mobilijar, koji će se montirati na očišćenim lokacijama, izvršićemo i ozelenjavanje tih površina, a u blizini ovih lokaliteta biće postavljeno i oko 30 kontejnera, tako da građani neće morati da odlažu otpad na samoj lokaciji”, rekao je Ćorović.
On je najavio i uvođenje novog servisa za građane, koji će svakog trenutka moći da dostave zahtjev za provjeru kvaliteta voda, ne samo Lima, nego i pritoka, ali i pijaćih voda.
“Obezbijedićemo vrijednu labaratorijsku opremu za mjerenje zagađenosti vode, tako da će do kraja tekuće godine građanima Bijelog Polja biti dostupan I taj servis”, dodao je sekretar bjelopoljskog Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj.
Projektom „Rehabilitacija ilegalnih deponija na rijeci Lim i podizanja svijesti o njihovoj štetnosti“ predviđena je i edukacija javnosti o neophodnosti očuvanja životne sredine.
“To će biti jedan od težih zadataka, ali moramo da radimo na mijenjanu svijesti javnosti, jer će sve što radimo biti uzaludno ako se građani i dalje budo nesavjesno ponašali prema okolini i odlagali otpad u blizini rijka ili šuma. Moraju da bude svjesni da sve što radimo, radimo zbog njih I da ćemo svi imati korist od ovog projekta, odnosno imaćemo zdraviju životnu sredinu”, naglasio je Ćorović.
On je napomenuo da je realizacija projekta „Rehabilitacija ilegalnih deponija na rijeci Lim i podizanja svijesti o njihovoj štetnosti“ samo je nastavak onoga što lokalna uprava radi na rješavanju problema divljih deponija.
“U cilju rješavanja problema nelegalnih odlagališta otpada među prvima smo još 2016. donijeli i Lokalni plan upravljanja komunalnim i neopasnim građevinskim otpadom, dosta toga smo uspjeli da ispunimo, ali svakako da je pred nama veliki posao. Takođe i Lokalnim planom zaštite biodiverziteta smo predvidjeli sanaciju deponija, što je jasan pokazatelj da zaista radimo na rješavanju ovog pitanja”, rekao je sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj.
Ćorović je istakao i da je u cilju regulisanja odlaganja otpada donesena i Odluka o načinu odvojenog sakuppljanja komunalnog otpada, koja se nažalost još uvijek ne primjenjuje, iako je stupila na snagu.
“Ta odluka podrazumeva uvođenje novog modela odlaganja otpada na dvije kante – “suvu” i “mokru”. Sekretarijat za ruralni i održivi razvoj je bio zadužen da donese takvu odluku, koja je kasnije i usvojena na sjednici, a sada je na nadležnim službama – JKP “Lim” i Komunalnoj policiji da obezbijede sredstva i načine za njenu primjenu”, podvukao je on.
Kao najbolje rješenje za problem deponovanja i odlaganja otpada, Ćorović vidi izgradnju regionalne deponije, o kojoj se već godinama unazad govori.
“To je zaista ogromna investicija, vrijedna preko 10 miliona eura, njena realizacija je mnogo komplikovana. Međutim, prošle godine je formirana Radna grupa z aizbor lokacije, tako da vjerujem da će uskoro se desti nešto konkretnije i po tom pitanju”, kazao je Ćorović, podsječćajući da će izgradnjom regionalne deponije Bijelo Polje biti nadležno za preuzimanje otpada iz 11 gradova sa sjevera Crne Gore.
Repriza emisije "Građanima u susret" na programu Radija Bijelo Polje od 20 sati i 15 minuta.
Autorka: Sanja Čujović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Dalibor Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE