Ćatović: Krojački zanat odolijeva vremenu, žene vole da izgledaju lijepo i jedinstveno (video)

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE

Iako je modna industrija znatno uznapredovala poslednjih godina, pa i decenija, posebno u komercijalnom smislu,  krojačice i dalje imaju pune ruke posla, kazala je Sanela Ćatović, koja se ovim zanatom bavi više od 25 godina.

Gostujući u emisiji „Vrijedne ruke“, Radija Bijelo Polje, Ćatović je istakla da žene vole da same dizajniraju svoju odeću, da imaju da imaju jednistvene komade garderobe i  da budu daleko od uniformisanosti.

„Šivenje je uvijek bilo luksuz, a uvijek ima onih koje žele da budu jedinstvene i drugačije, tako da posla ima dosta. Pritom, imam sreću da sarađujem sa divnim mušterijama, punim sjajnih ideja, tako da uvijek iz mog modnog ateljea odlaze srećne i zadovoljne, što mi je i najvažnije“, kazala je Ćatović.

Tajne ovog zanata, Ćatović je naučila od svoje majke, a i danas se rado prisjeća svoje prve kreacije, maturske haljine, koju je sašila sebi.

„Još od malena sam osjetila ljubav prema ovom zanatu, jer je moja majka radila dugi niz godina kao šnajderka. Moja prva, možda i najdrža kreacija, je maturska haljina, na koju sam bila jako ponosna, a potom sam, još uvijek stidljivo, počela da šijem za rodbinu, bliske ljude, ali se iz dana u dan, iz godine u godinu širio posao, tako da da danas imam zaista veliki broj mušterija. Naravno, vremenom sam i usavrašavala zanat, edukovala se, a svaka nova kreacija bila je novi izazov. Čak i danas, poslije više od 25 godina rada, neke kreacije su veliki izazov, jer ne radim po šablonu, već krojnu sliku nanosim direktno na materijal. Zato je za ovaj posao potrebna velika ljubav, ali i strpljenje“, istakla je ona.

Ćatović je više od dvije i po decenije dio gotovo svakog važnog trenutka brojnih Bjelopoljki koje, kako je kazala, uglavnom dođu sa već osmišljenom kreacijom.

„Pretežno je to neka kreacija koju su vidjeli na televiziji ili u nekom modnom časopisu, pa zapravo više raznih modela žele da spoje i povežu. Naravno, nekada to bude prilično zahtjevno, ali uglavom uspijevamo da ih realizujemo. Takođe, s obzirom da su prilici da kod mene u ateljeu odaberu i materijal, onda se desi da čak i odustanu od te početne ideje, pa zajedno osmislimo dugačiju haljinu ili neki drugi komad garderobe“, ispričala je Ćatović.

Uglavnom šije svečane haljine,  ali žene dolaze i za svakodnevne komade odjeće.

„Radim i bluze, suknje, pantalone, sakoe, čak i vjenčanice, jer je tržište prezasićeno, a mušterije žele nešto jedinstveno i nesvakidašnje“, dodala je ona, napominjući da joj je za neku zahtjevnu haljinu potrebno i do 50 sati rada, dok one jednostavnije uspijeva da završi i za šest, sedam sati.

Najviše posla, kako je kazala Ćatović, ima tokom ljetnjih  mjeseci.

„To je period lijepih i svečanih dešavanja, pa je i ovih dana u mom ateljeu, koji sam u januaru otvorila uz podršku Opštine, prilično uzbudljivo“, dodala je.

Iako velike modne industrije diktiraju trendove, postoje komadi koji nikada ne izlaze iz mode.

„To su za ljeto uglavnom lagane haljine na bretele, duži  i kraći modeli, ali neprolazni su i karneri, falte na bokovima“, kazala je šnajderka.

Osmijeh zadovoljne mušterije, kako je istakla, održava je u ovom poslu.

„To je nešto posebno što nema cijenu, a mislim da je upravo zahvaljujući tome, kao i jedinstvenosti i kvalitetu, ovaj zanat i dalje jako živ“, zaključila je Ćatović.

Poručila je i da su vrata njenog modnog ateljea otvorena za sve.

„Sa nestpljenjem očekujem nove mušterije, da zajedno stvaramo neke nove modne kreacije“, kazala je Ćatović.

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Sanja Dulović

Foto i video: Vladimir Jelić

Audio obrda: Sanida Kajević

Tonska realizacija: Milan Knežević