Da li znate gdje je nastalo prvo vino na svijetu? Tajna čuvanja u zemljanim posudama

Najstarije vino na svijetu, odnosno njegovi ostaci na zemljanim posudama, pronađeni su u Gruziji, zemlji koja se i danas ponosi dugom vinskom tradicijom.

Rijetko koji svečaniji ručak ili odlazak u finiji restoran prođe bez čaše vina. Nerijetko, vino predstavlja društvenu sponu, jedan je od rado viđenih poklona.

Pproizvodnja vina nas uopšteno fascinira, obožavamo odlaske u vinarije, degustacije i traganje za najrazličitijim notama u elegantnim staklenim čašama… Neki od nas čak imaju i vlastite vinograde gdje i sami ‘krote’ vinovu lozu.

Nego, jeste li se ikada, ispijajući gutljaj bijelog ili crnog, pitali odakle je sve krenulo? Odakle je potekla prva kapljica? Odgovor na pitanje gdje je pronađeno najstarije vino na svijetu vodi nas u fascinantnu Gruziju.

Rekord drži vinom Gruzija

Čini se, prema saznanjima stručnjaka, da je upravo tamo sve krenulo. Naime, iako su prilično stari tragovi vina pronađeni u Iranu i Jermeniji, na kraju se ispostavilo da upravo – i ionako – vinom zaluđena Gruzija drži rekord. Tamo su pronađeni tragovi najstarijeg vina na svijetu – starog čak osam hiljada godina!

Naučnici su upravo u toj zemlji, u kojoj postoji čak 500 lokalnih vrsta vinove loze, pronašli  stare  zemljane posuda kakve se i danas u toj zemlji koriste u tradicionalnoj proizvodnji vina. A na tim dijelovima pronađeni su  ostaci za koje se, nakon raznih vrsta testova, utvrdilo da su najstarije vino na svijetu, odnosno njegovi ostaci!

U osam posuda pronašli tragove najstarijeg vina na svijetu

Te ostatke najstarijeg vina na svijetu naučnici su pronašli tokom iskopavanja u dvama neolitskim naseljima, Gadachrili Gori i Shulaveris Gori, udaljenima od Tbilisija, glavnog grada Gruzije, kojih 50 kilometara. Tamo su pronašli ukupno osam posuda, od kojih su neke bile ukrašene prikazima grozdova te muškarca koji pleše, a najstarija je bila iz 5980. godine prije nove ere. Stručnjaci pretpostavljaju kako se to najstarije vino proizvodilo na sličan način kao što se u toj zemlji, u zemljanim posudama, proizvodi i danas. Grožđe se gnječi i zatim ostavlja da fermentira, sa sjemenkama i stabljikama.

Taj pronalazak uvjerio je naučnike da su pronašli najstariji primjer ‘pripitomljavanja’ evroazijske vinove loze isključivo radi proizvodnje vina. Do ovog pronalaska smatralo se da počeci proizvodnje voljenog pića sežu u Iran, gdje su pronađeni ostaci stari oko 7000 hiljada godina. Stari ostaci pronađeni su i u Armeniji – oni broje oko 6000 hiljada godina, dok najstarije vino koje se ne radi od vinove loze potječe iz Kine. Riječ je o rižinom vinu čiji počeci sežu u 7000. godinu prije nove ere.

Izvor:Kolektiv

Foto: Ilustracija/ Pixabay

Tekst objavila:Ljilja Rabrenović