Veličković: Djeca žele da upoznaju procese u prirodi (video)  

 

 “Djeca žele da upoznaju procese u prirodi kako kroz praktičan rad na terenu tako i kroz rad u učionicama, međutim kroz jedan čas ili ekološku sekciju učenici nemaju dovoljno prostora da uče o zaštiti životne sredine” kazala je  doktorand biotehničkih nauka i profesorica geografije i istorije Danijela Veličković.

Kako je Veličković kazala u emisiji “Riječ o školstvu”Radija Bijelo Polje, u škole bi trebalo uvesti ekologiju kao obavezan predmet, da bi učenici, kako je istakla, na osnovu problemskih zadataka dolazili do rješenja.

“Nije dovoljno da putem prezentacije upoznate učenike sa ekološkim problemima, to je jedan teorijski vid, donekle je i audiovizuelna metoda, međutim učenici treba da na osnovu problemskih zadataka dolaze do rješenja. Jer, savremena nastava i savremena metoda obrazovanja zahtijevaju globalizaciju ciljeva, internacionalizaciju metoda, a prije svega zahtijevaju cjeloživotno obrazovanje” istakla je Veličković.

To bi, kako je kazala Veličkovič, uslovilo da mladi ljudi na vrijeme nauče da brinu o životnoj sredini i da od najranijeg uzrasta spoznaju procese i pojave koje se dešavaju u našoj okolini. Istakla je da je sigurna da je u Evropi ekologija obavezan predmet.

“Pored toga što primjenjuju interaktivne metode, oni mnogo više imaju prakse u prirodi. Ja da bih izvela djecu na teren moram da imam dozvolu roditelja, direktora i smatram da će Ministarstvo tu praksu promijeniti. Ako već govorimo o cjeloživotnom obrazovanju, inovacionim tehnologijama u nastavi, o najlošijim rezultatima na PISA testiranju, onda mi treba da damo tu slobodu nastavniku da može učenika da izvede na teren i konkretno kada je u pitanju ekologija pokaže kako se uzimaju uzorci vode. Bilo bi dobro da se opreme školske laboratorije kako bi učenici naučili kako se određuje PH vrijednost vode, i to je jedna od najjednostavnijih metoda“, istakla je Veličković.

Podsjetila je da su  prije par godina  počeli sa realizacijom projekata u školama preko NVO ,,Ronilački klub“, čiji je Veličković direktor.

,,Radili smo projekte o edukaciji djece o načinu kompostiranja, one o tome da djeca spoznaju probleme u okolini pa smo prikupljali otpad, i to je jedna od akcija. Otpad smo skupljali pored rijeke u Zatonu, zatim pozvali radnike iz Komulanog preduzeća da uklone taj otpad koji smo mi prethodno sortirali. Edukacije se zasnivaju na učenju djece o kvalitetu vazduha, edukacije o manjinskim narodima i koliko je važno da svi živimo u slozi i miru, uvažavamo jedni druge, zatim smo reciklirali, i to su ti projekti koji su veoma važni za djecu“ podsjetila je, između ostalog, Veličković.

Ona je kazala da su učenici Osnovne škole ,,Braća Ribar“, u kojoj radi, veoma zainteresovani kada je u pitanju zaštita životne sredine.

,,Zainteresovani su da istražuju, da obilaze teren i to je naša nada što je vrlo pohvalno, i sigurna sam da je tako i u drugim školama da djeca vide da se oko nas dešavaju klimatske promjene“, istakla je Veličković.

 

 

Tekst:Vanja Šabanović

Foto i video:Vladimir Jelić