Naša planeta je prepuna udaljenih i gotovo nepristupačnih krajolika, a jedan od takvih je i planina Bosavi u Papua Novoj Gvineji: ugašeni vulkan koji se urušio i stvorio 4 km širok i 1 km dubok krater ispunjen gustom džunglom, spektakularnim vodopadima i velikim brojem endemskih vrsta.
U krateru planine Bosavi žive žabe s očnjacima, ribe koje proizvode čudnovate zvukove i pacovi veliki kao domaće mačke.
Naučnici su dugo vjerovali da su se životinje u ovom krateru razvijale malo drugačije, s obzirom da je i njima gotovo nemoguće da ga napuste zbog 1000 metara visokih prirodnih zidina koje ih okružuju. Godine 2009. tim istraživača u pratnji BBC-jeve ekipe je konačno dobio priliku da istraži ovaj izgubljeni svijet.
Istraživači predvođeni dr Džordžom Mekgevinom, zajedno sa nekoliko lokalnih stanovnika iz plemena Kasua, boravili su u kampu u krateru od 30. januara pa sve do 4. marta 2009. godine, a za to vrijeme su otkrili i do 40 prethodno neopisanih vrsta. To uključuje 20 novih vrsta insekata i pauka, 16 vrsta žaba, slijepi miš i najmanje tri vrste riba. Za mnoge od ovih vrsta se vjeruje da žive samo unutar kratera planine Bosavi.
Prilikom posjete krateru istraživači su primjetili da ih se životinje ne boje, što sugeriše da je ovo možda bio i prvi put da dođu u kontakt s ljudima.
Izvor i foto: Cdm
Tekst objavila: Ljilja Brajković