Državna revizorska institucija već godinama utvrđuje da pojedine političke partije ne posluju transparentno. Nije problem samo u zakonima, već i u nedostatku političke volje, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO). Politički analitičar Srđan Perić upozorava da Zakon o finansiranju političkih subjekata treba promijeniti.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) analizira izveštaje Državne revizorske institucije o godišnjim konsolidovanim finansijskim izveštajima političkih partija i grupa građana za 2023. godinu.Presjekom je obuhvaćeno 10 političkih partija i grupa građana, čiji su izveštaji bili dostupni na sajtu Državne revizorske institucije.Saradnik na programima Nikola Đurašević kaže da je DRI najgore ocjenila sa duplim negativnim mišljenjem."Bošnjačka stranka, CIVIS i Stranka pravde i pomirenja sa duplim uslovnim mišljenjem, tu spadaju Ujedinjena Crna Gora, Nacionalna Albanska Unija i Građanski pokret Durmitorska inicijativa. Pozitivno uslovno mišljenje dobile su Demokratska Crna Gora i SDP. Pozitivno, negativno mišljenje to je PES i, duplo pozitivno mišljenje Socijaldemokrate Crne Gore koje su ujedno i najbolja ocjenjena politička partija u 2023. godini", istakao je on.
Svjedoci smo da se u nizu izveštaja ponavljaju izvjesni politički subjekti koji ne dobijaju zadovoljavajuće ocjene, kaže Đurašević.Političke partije imaju ogroman uticaj na većinu procesa u državi, a nerijetko se postavljaju kao da su iznad sistema."Naravno, izostanak političke volje kao i nedostatak zakonodavnog okvira nisu podsticajni da dođemo do odgovarajućeg nivoa te odgovornosti", kaže Đurašević.Politički analitičar Srđan Perić, inače lider Preokreta, smata da zakonodavni okvir koji se odnosi na finansiranje političkih partija favorizuje političke korporacije i veće etablirane političke subjekte."Partije kako jesu države u državi najčešće, one nemaju neke efektivne posledice koje mogu da ih, da kažem tako, zabrinu", kaže Perić.
Izvor: Rtcg
Foto:Rtcg