O sportu, uslugama Parking servisa, Đalovića pećini, azilu za pse,isplati šteta od elementarnih nepogoda, komunalnoj higijeni na današnjem skupštinskom zasjedanju  

Dvadeset sedma sjednica lokalnog parlamenta održana je danas, a na dnevnom redu zasjedanja bila su odbornička pitanja i odgovori na pitanja.

Odbornik Admir Hasić pitao je direktora JU Centar za sport i rekreaciju, Marka Maslovarića,  kakvi su efekti škole sporta ,,Super đak”, i da li će se realizovati u 2025. godini

Odgovarajući na to pitanje, Enko Čindrak iz Centra za sport i rekreaciju kazao je da se škola sporta organizovala u 2024.godini, te da je, ističe, dala pozitivne efekte. Čindrak je, odgovarajući na pitanje  odbornika Dražen Petrića ,  a koje se  odnosilo na to da li su u Centru za sport i rekreaciju zadovoljni rezultatima sportskih organizacija u prethodnoj godini, kazao  da su zadovoljni postignutim rezultatima, ali,  i da uvijek može bolje.  

,,Rezultati nijesu bili cilj, nego omasovljenje sporta i stvaranje boljih uslova”, rekao je Čindrak, na šta je Petrić ustvrdio, da su sportski rezultati u našem gradu poražavajući, te da, kako je kazao, nijesu obezbijeđeni elementarni uslovi za razvoj sporta.

Pitanje za direktora Centra za sport i rekreaciju imala je i odbornica Gordana Knežević, a nju je interesovalo da li još neki grad u Crnoj Gori obilježava Dan reprezentacije. Čindrak je odgovorio da je Bijelo Polje jedini grad koji redovno obilježava Dan reprezentacije.

Odbornika Asmira Pućuricu interesovalo je  da li postoji tehnička mogućnost za elektronsko izmirenje obaveza po osnovu poreza za nepokretnost.

Na to pitanje odgovorio je Bojan Obradović iz Službe za zajedničke poslove Opštine Bijelo Polje koji je kazao, da je Opština Bijelo Polje uvela servis elektronskog plaćanja poreza na nepokretnosti, koji je odnedavno dostupan na internet sajtu Opštine.

,,Pored veb servisa koji omogućava uvid u poreska rješenja na nepokretnosti na teritoriji bjelopoljske opštine, od sada je moguće i izvršiti plaćanje tog poreza, što građanima daje mogućnost da na brži i jednostavniji način izmiruju obaveze”, naveo je Obradović,dodajući  da će lokalna uprava nastaviti sa kreiranjem modernog elektronskog sistema i onlajn servisa.

Pućurica je ujedno pohvalio rad lokalne samouprave, i istakao da ga raduje da Bijelo Polje ide korakom razvoja, te da će, nada se, u narednom period ostati na vrhu liste onih sa pozitivnom praksom.

Na današnjem zasjedanju pitanje za direktora DOO Parking servis Bijelo Polje, Ismara Ćorovića imao je odbornik Elsan Trubljanin, a njega je zanimalo šta je Parking servis u prethodnom periodu uradio na modernizaciji i unapređenju svojih usluga, te koje su aktivnosti planirane u narednom periodu.

Odgovarajući na to pitanje direktor Parking servisa, Ismar ćorović je kazao da su u 2025.godini smanjili cijene SMS plaćanja parkinga za 10%, i uveli povoljnije tarife na određenim lokacijama u centru grada.

,,Građani ovim promjenama dobijaju nove cijene za SMS plaćanje, a zatim dodatno smanjenje naredne godine, jeftinije parkiranje u centru na dvijema lokacijama a cijena će biti 0,30 € po satu, bolju dostupnost parkinga i fleksibilnost u načinu plaćanja.  Uspjeli smo da stabilizujemo preduzeće, iz godine u godinu saniramo dugove i ostvarujemo poslovanje, pa je sada vrijeme da te benefite osjete i građani kroz povoljnije i kvalitetnije usluge za sve korisnike”, istakao je Ćorović. Odbornik Trubljanin je pohvalio rad Parking servisa, uvjeren da će nastaviti da rade u interesu građana.

Pitanje za direktora Parking servisa imala je i odbornica Elza Numanović, a nju je interesovalo šta je ovo preduzeće uradilo u proteklom period na modernizaciji svojih usluga, te koje su aktivnosti planirane.

Ćorović je odgvorio da planiraju uvođenje besplatnih bicikala za građane, povlastice za trudnice i roditelje sa bebama, povoljnije karte za penzionere, plaćanje karticama na izlazima, povoljnosti za dobrovoljne davaoce krvi, aplikaciju za plaćanje parkinga, i druge brojne novine.

Odbornica Gordana Knežević na današnjem zasjedanju imala je pitanje za sekretara Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove i saobraćaj, Duška Ružića. Ona je pitala da li će i u narednom periodu nastaviti sa pranjem ulica i u prigradskim naseljima.

,,Pranje ulica vrši se prema Planu i programu rada našeg sekretarijata, i ti poslovi se obavljaju od prvog aprila do 31.oktobra”, odgovorio je Ružić.

Sekretara Ružića, odbornik Dražen Petrić je pitao da li posjeduju program izgradnje i održavanja saobraćajne infrastrukture.

Ružić je kazao da Sekretarijat za stambeno-komunalne poslove i saobraćaj Opštine Bijelo Polje  isključivo vezan za održavanje opštinskih i nekategorisanih puteva na području opštine Bijelo Polje, tako da, kaže, ne poseduju program izgradnje saobraćajne infrastrukture.

 

Odbornica Jasmila Hot imala je pitanje za direktora Direkcije za imovinu i zaštitu prava  Opštine   Ljubomira  Sošića  o tome, da li su počeli i kada će nastaviti radovi na započetim projektima Đalovića pećine i Bjelasice. Na pitanje je odgovorio pomoćnik u toj Direkciji, Esmer Ličina, koji je kazao da su u okviru projekta Bjelasice riješeni imovinsko-pravni odnosi za žičaru, skijaške staze, vodovod za snabdijevanje vodom baznog naselja, trafostanica, dalekovod i trasa puta.

,,U okviru projekta Đalovića pećine riješeni su imovinsko-pravni odnosi za: put, baznu stanicu, žičaru, vodovod, dalekovod (isti je izgrađen i u toku je prijem od strane CEDIS-a), vizitoring centar. Sveukupno, što se tiče početka radova na Đalovića pećini čeka se preko Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saglasnost Agencije za zaštitu životne sredine”, objasnio je Ličina.

Pitanje za ovu Direkciju imao je i odbornik Marko Đukić, a pitanje se odnosilo na to, da li i po kojoj cijeni je komisija lokalne samouprave za procjenu naplate - naplatila ustupanje zemljišta od firme „DOO A2 STUDIO“, tačnije parcelu broj 1523/2, koju je Skupština Bijelo Polje na osnovu zahtjeva predsjednika Opštine Bijelo Polje usvojila Odluku i dala na raspolaganje investitoru  te, da li su nakon usvojene Odluke u prethodnom periodu utvrdili ko stvarno, stoji iza pomenute firme.

,,U odnosu na to šta je osnov predmetnog otuđenja ističemo da je u pitanju privođenje DUP-A Nikoljac namjeni, a što je i propisano Zakonom o planiranju prostora i izgradnje objekata, tj. u članu 52 „Vlasnik katastarske parcele obavezan je da trpi promjene granica urbanističke parcele prema elaboratu parcelacije“. Takođe, ističemo i to da se angažovanje komisije za procenu radi nakon usvajanja Odluke od strane nadležnog organa lokalne samouprave, a to se u konkretnom još uvijek nije desilo”, odgovorio je Ličina Đukiću.

Odbornik Damir Mustajbašić na današnjem zasjedanju uputio je pitanje sekretaru Sekretarijata za poljoprivredu, Kemalu Aliću o tome koliko je građana do sada primilo obeštećenje i u kom iznosu, te da li su sredstva za isplatu u potpunosti obezbijeđena, a ako nisu, kada se može očekivati njihova puna realizacija.

Odgovor na pitanje dao je Vladan Rudić, koji je kazao da ne može dati konkretan odgovor koliko je građana do sada primilo obeštećenje, jer to, kaže, nije u nadležnosti opštinske Komisije za procjenu visine štete od elementarnih nepogoda.

,,Postavljeno pitanje uputite Vladi Crne Gore, odnosno Komisiji za procjenu štete od elementarnih nepogoda koju je osnovala Vlada Crne Gore. Ono što, kao član opštinske komisije  mogu da kažem, jeste da je Komisija primila ukupno 145 zahtjeva za štetu nastalu u januaru 2023. godine, koje se odnose na štetu od poplava. Visina procijenjene štete koja se tiče direktnog stanovništva iznosi 769 360 eura, a visina procijenjene štete, koja se tiče putne infrastrukture, socijalnih i nekategorisanih puteva, iznosi 460 000 eura. Visina štete koju je Komisija za procjenu visine štete od elementarnih nepogoda procijenila, iznosi 1 229 360 eura”, bio je jasan  Rudić.

Pitanje direktoru Komunalnog preduzeća Lim, postavio je odbornik Mitar Radović, a njega je interesovalo, kada će biti izgrađen azil za pse. On je ukazao je na problem pasa lutalica u našem gradu, te naveo da građani ne mogu bezbjedno se kretati ulicom.

Odgovor je dao direktor Komunalnog preduzeća ,,Lim”, Muradif Grbović, koji je kazao da je za pet godina plaćeno 500 hiljada eura za oštećenje građanima.

,,To je ogroman novac i zaista želim da se zahvalim građanima Dobrinja koji su uvažili naš prijedlog. Radovi unutar azila su završeni, ostali su manji radovi, ali zaista su pri samom kraju. Što se tiče dokumentacije sve je pribavljeno, samo je ostalo da se uputi Zahtjev inspekciji za veterinu da pregledaju prihvatilište i daju rješenje kako bi azil počeo da radi. Realno je očekivati da do kraja aprila azil počne sa radom”, ustvrdio  je Grbović.

Pitanja za Grbovića imao je i odbornik Marko Đukić, a odnosi se na posljednje povećanje komunalnih usluga prema građanima Bijelog Polja, pa ga je interesovalo da li privredna društva – firme redovno izmiruju svoja dugovanja, ko su najveći dužnici, koliko su njihova dugovanja i da li su ista naplativa.

,,Proces revizije i usaglašavanja je u toku, kada se završi revizija uključujući sporove koji su na sudu dobićete tačne odgovore, jer bi objavljivanje neusaglašenih podataka koji su na sudu otvorili mogućnost tužbe korisnika prema preduzeću. Trudimo se da naplata bude maksimalno realizovana i u prošloj godini procenat naplate je bio preko 100%. Ako ja lično plaćam tu uslugu, onda mora svako da je plaća, nema izuzetka. Mi smo dvije firme, zbog sumnje da rade utaju poreza predali Upravi policije, da ispita te dvije firme. Naša politika jeste da svakom pružimo uslugu ali, i da svako plati tu uslugu”, naveo je Grbović.

Dva pitanja direktoru JU Muzej, Željku Raičeviću, postavila je odbornica Una Lješnjak. Jedno se ticalo toga da su dva objekta tradicionalne kulture u Bijelom Polju nedavno dobila status kulturnog dobra, te je Lješnjak interesovalo kakav će to uticaj imati na očuvanje i promociju sveukupne kulturne baštine našeg grada, te kakvi su dalji planovi lokalne uprave u pogledu zaštite i valorizacije kulturnih dobara. Drugo pitanje odnosilo se na uređenje muzejskog dvorišta u toku ove godine, te koji su u konkretni planovi uređenja i u kojoj fazi se nalazi priprema za realizaciju ovog projekta.

,,Dvorište Muzeja je jedan od najznačajnijih i najatraktivnijih objekata kulturne infrastrukture grada koji ujedno sa zgradom Muzeja predstavlja važnu pejzažnu i kulturnu baštinu Bijelog Polja i koje kao takvo ima potencijalni status kulturnog dobra. Početak realizacije projketa uređenja dvorišta očekuje se u aprilu ove godine. Kada je u pitanju ovakav status kulturne baštine je od velikog značaja za jednu sredinu, jer su kulturna dobra zaštićena od strane države i međunarodnim propisima, a sve u cilju očuvanja i unapređenja radi prenošenja budućim generacijama”, odgovorio je Raičević.

 

Odbornica Jasmila Hot pitala je sekretara Sekretarijata za lokalnu samoupravu, Harisa Malagića, da li su zadovoljni odzivom mladih na javni poziv za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata za mlade preduzetnike u cilju stvaranja uslova za ostvarivanje potreba mladih, i koliko je sredstava opredijeljeno.

Odgovor je dao Miloš Kljajević, koji je kazao da Opština Bijelo Polje nastavlja sa realizacijom Programa podsticaja za mlade preduzetnike.

,,Sredstva predviđena budžetom Opštine raspoređuju se za biznis planove koji doprinose utvrđivanju utvrđenih ciljeva u strateškim, dokumentima i programima”, kazao je Kljajević.

Odbornika  Asmira  Pućuriću  interesovalo je  ko snosi odgovornost za poskupljenje vode u Bijelom Polju.

Na pitanje je odgovorio Marko Bulatović iz Vodovoda Bistrica,koji je kazao da je na povećanje cijena uticalo niz faktora, a da ni jedan, ističe, nije uzrokovalo ovo preduzeće, niti lokalna samouprava.

,,Prije svega, istakao bih Granski kolektivni ugovor koji je potpisala Vlada Crne Gore i reprezentativni Samostalni sindikat stambeno-komunalne djelatnosti, a koji je u velikom procentu doprinio povećanju zarada zaposlenih. Zatim, treba istaći Zakon o komunalnim djelatnostima, tačnije član 81, kojim je propisano da se cijene usluga moraju izjednačiti za sve korisnike, počev od 01.01.2025.godine, a što je za posljedicu imalo izjednačavanje cijena za fizička i pravna lica.  Zalagali smo se preko Udruženja Vodovoda Crne Gore i Privredne komore da se Zakon u tom dijelu izmijeni, jer smatramo neprihvatljivim i nerealnim da pravna i fizička lica plaćaju istu. Iz svega navedenog može se zaključiti ko je odgovoran za povećanje”, istakao je Bulatović.

Pitanje za načenika Komunalne policije imao je odbornik Admir Hasić,  a njega je interesovalo  šta  Komunalna policija preduzima u vezi sa nelegalnim odlaganjem otpada, te koliko su zabilježili nepravilnosti u prethodnom periodu i koliko su izrekli kazni, vezano za ovu oblast.

Odgovarajući na ta pitanja, Drašković je kazao da je Komunalna policija ostvarila zapažene rezultate, primjenjujući preventivne i represivne mjere  na očuvanju komunalnog reda.

,,Sankcionisani su nesavjesni građani zbog nelegalnog odlaganja otpada, smanjen je broj prekršaja. Jeste da Bijelo Polje ima problem sa nelegalnim odlaganjem otpada, što upućuje na činjenicu da jedan dio građana nema izgrađenu ekološku sivjest, tako da ćemo u narednom period raditi na tome”, poručio  je Drašković.

Tekst: Eldina Bećirović

Foto: Vladimir Jelić