“Standardi za postizanje rodne ravnopravnosti – mediji i rodna ravnopravnost" naziv je seminara koji je danas započeo u Bijelom Polju, a koji organizuje Udruženje za razvoj civilnog društva.
Kako je istakla koordinatorka Udruženja, Mirsala Idrizović događaj se realizuje u okviru projekta ”Rodna ravnopravnost - etički i profesionalni standardi” koji je podržan strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore, sa ciljem doprinosa implementacije politike rodne ravnopravnosti.
“Cilj dvodnevnog treninga je jačanje stručnih kapaciteta zaposlenih u kulturi i medijima, ustanovama delegiranih osoba za odnose sa javnošću, takođe, preduzimanjem posebnih mjera za postizanje rodne ravnopravnosti i sistemski pristupiti iskorijenjavanju rodnih stereotipa i predrasuda i stvaranje uslova za korišćenje emancipatorskih potencijala žena u Bijelom Polju”, kazala je Idrizović.
Expertkinja za rodnu ravnopravnost Slavica Striković je kazala da se seminar organizovan sa ciljem da bude koristan naročito novinarima, da kako je istakla, pruži dodatnu dimenziju radu novinara i novinarki iz prizme etičkog odlučivanja i izvještavanja u medijima.
“Mediji, novinari i novinarke misle da je tema manje bitna iako se odnosi na polovinu populacije kako u Bijelom Polju, tako i u Crnoj Gori. Ona donosi cijeli niz vrlo važnih tema koji prate nasilje nad ženama koje, prema poslednjim statističkim podacima bukti, kao što je sve manji broj žena na mjestima odlučivanja od kada jača desnica. Bilježe se i sve veći napadi na rijetke istaknute žene u politici i javnom životu naročito na portalima i društvenim mrežama, gdje su potpuno nezaštićene, ali i još jedno važno, a neotvoreno pitanje u Crnoj Gori, a to je koliko novinarke u Crnoj Gori trpe nasilje”, istakla je Striković.
Autorka: Vanja Šabanović