Kriza izazvana virusom korona uzdrmala je bjelopoljsku opštinu, ali je ona i dalje finansijski stabilna, saopštio je predsjednik Opštine Petar Smolović na sastanku sa predsjednikom Privredne komore Vlastimirom Golubovićem.
Da bi umanjila posljedice korona krize na lokalne privrednike, Opština je, kako je napomenuo Smolović, donijela 11 mjera podrške, među kojima je i oslobađanje ugostiteljskih objekata od taksi na terase do kraja godine.
Smolović je istakao da je Bijelo Polje Opština sa povoljnim poslovnim ambijentom, što dokazuje i BFC sertifikat koji su dobili prvi u Crnoj Gori.
“Realizujemo 136 projekata u našoj opštini. Intenzivno unapređujemo poslovni ambijent i u prilog tome govori što smo opštinske takse sveli sa 64 na svega 14”, istakao je predsjednik Opštine Petar Smolović u razgovoru sa delegacijom Privredne komore i predstavnicima poslovne zajednice Bijelog Polja.
Smolović je ukazao da je Ekonomski savjet Opštine značajan činilac u donošenju odluka koje se tiču privrednika.
U Bijelom Polju, prema podacima Poreske uprave, završne račune podnijelo je 885 privrednih subjekata, 21,2 odsto više nego 2018. godine.
“Najviše ih je u trgovini, stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu i uslugama smještaja i ishrane. Privredni subjekti sa teritorije opštine Bijelo Polje u 2019. godini iskazali su ukupan prihod od 296 miliona eura, 12,4 odsto više nego 2018”, saopšteno je iz PKCG.
Drvoprerađivači su tokom sastanka istakli da su zbog korona-virusa i poremećaja na tržištu nezavidnoj situaciji.
Da bi kompanija Pelengić stavila u funkciju proizvodnje peleta novu drobiličnu mehanizaciju, neophodna im je trafostanica koja prostornim planom nije predviđena u njihovoj poslovnoj zoni, saopštio je njen predstavnik Goran Radović.
Hasan Ramović, Put Gross, smatra da poljoprivreda na području Bijelog Polja ima snažan razvojni potencijal, ali je neophodno da postoji otkupni centar koji bi voće i povrće sa ovog područja plasirao ka drugim regijama i inostranstvu.
Sa tim se saglasio Nermin Bećirović, potpredsjednik Opštine.
“Poljoprivreda je uz turizam strateška grana razvoja Bijelog Polja. Svjesni smo da nikad nije bio veći agrobudžet ali to ne znači mnogo ako ne postoji otkupni centar”, smatra Bećirović.
Neđeljko Jeremić, Lu Monte, založio se za smanjenje poreza na turističke usluge sa 21 na sedam odsto, za hotele svih kategorija.
Džemal Ećo, Drvex, ocijenio je velikim problemom sjevera iseljavanje stručne radne snage.
Nemša Omerhodžić, Mercator International, smatra da država treba da stimuliše privredu tako što će u prvim godinama preuzimati plaćanje doprinosa na zarade novozaposlenih.
Privrednici su naglasili da Bijelom Polju nedostaju tapetari, grafičari, stolari, vodoinstalateri i brojne druge zanatlije a rješenje vide u podsticajima koje nudi dualni sistem obrazovanja.
Siva ekonomija je i na ovom sastanku ocjenjena kao jedan od glavnih izazova za privrednike.
"Potpredsjednica Komore Ljiljana Filipović smatra da veći broj privrednika koji su predali finansijske izvještaje za 2019, u odnosu na prethodnu, ukazuje na pozitive pomake u borbi protiv sive ekonomije", navodi se u saopštenju.
Izvor: RTCG
Tekst objavila: Sanja Čujović