Lokalne samouprave - noseći stub reformi na putu ka EU (video)

Ukupan napredak Crne Gore i rezultati postignuti nakon obnove njene nezavisnosti, jasno pokazuju punu posvećenost pristupanju EU,  a odgovorno preuzimajući sve postavljene obaveze i sprovodeći reforme, naša zemlja nedvosmisleno povrđuje svoje suštinsko evropsko opredjeljenje, poručio je danas Miloš Kljajević, rukovodilac Odjeljenja za kancelarije bjelopoljske lokalne uprave.

Na panel diskusiji o postignutim reformama Crne Gore na putu evropskih integracija, iz ugla lokalnih samouprava, Kljajević je istakao da je naša zemlja najviše napredovala od svih u regionu, te da drži ulogu lidera, kao i da je na Crnoj Gori da zadrži takav status.

“Međutim, moramo biti svjesni da nas do punopravnog članstva čeka puno napornog posla i rada, ali i suočavanja s izazovima na koje moramo uspješno i kvalitetno da odgovorimo. Jasno je da članstvo ostaje najveća, mada i najteže dostižna nagrada svim zemaljama koje ispune uslove EU na putu ka pristupanju, ali benefite od budućeg članstva imaće svi crnogorski građani”, naglasio je Kljajević.

On je napomenuo da se sve te obaveze i izazovi odnose i na našu opštinu, na lokalnu zajednicu uopšte, te da u tom pravcu opština Bijelo Polje igra ključnu ulogu u svakodnevnom djelovanju, a sve u u cilju dostizanja kvalitetnijeg života svih njenih građana i građanki.

“Tako je u okviru Sekretarijata za lokalnu samoupravu, formriana organizaciona jednica Odjeljenje za kancelarije, koje u svom opsjegu djelovanja i rada obuhvata pet kancelarija i to : kancelariju za OSI, za rodnu ravnopravnost, za mlade, kancelariju za prevenciju narkomanije, kao i onu za Rome i romska pitanja. Posredstvom kancelarija ostvaruje se kvalitetna saranja sa organizacijama civilnog društva koje se bave pitanjima pomenutih grup, a koje vidimo kao snažnog partnera pri sprovođenju socijalnih programa koji su prepoznati u našoj opštini”, naveo je rukovodilac Odjeljenja za kancelarije bjelopoljske lokalne uprave.

Kljajevć je podvukao da su lokalne samouprave noseći  stub reformi na putu ka EU.

“I to iz razloga što se se veliki broj EU direktiva i zakona odnosi na lokalni nivo, ali i sa druge strane, veliki benefiti čekaju lokalne uprave od samog ulaska u porodicu evropskih naroda. Upravo na osnovu evropskih, ali i nacionalnih strategija, donijeli smo veliki broj lokanih akcionih planova, kao strateških  dokumenta za implementaciju i unapređenje lokalne zajednice, kao što su      LPA  u oblasti invalidnosti, LPA za mlade, LPA za djecu, LPA za integraciju Roma, LPA za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti; LPA za postizanje rodne ravnopravnosti; LPA za razvoj usluga socijalne zaštite”, rekao je Kljajević, napominjući da su u fazi izrade su LPA za spječavanje zloupotrebe droga, LPA za unapređenje kvaliteta života LGBTI osoba; LPA za prioritetno prilagođavanje objekata u javnoj upotrebi osobama sa invaliditetom i fizičkog okruženja, kao i mnogi drugi.

Na polju reforme lokalnih samouprava postignuti su određeni rezultati, ali i danas su sve opštine suočene sa problemima fiskalne konsolidacije, saopštila je danas Lidija Knežević iz Centra za razvoj nevladinih organizacija.

“Uloženi su veliki napori na polju reforme lokalne samouprave, ali su sve suočene sa problemima fiskalne konsolidacije i u tom segmentu je najznačajnije upravo donošenje novog Zakona o finansiranju lokalne samouprave, koji bi, ako se bude primjenjivao u potpunosti, mogao da obezbijedi stabilan sistem finansiranja. Donesen je i set propisa za reformu javne uprave, Zakon o lokalnoj samoupravi, ali to nije dovoljno, zato se i svi zajedno moramo potruditi da se u punoj mjeri obezbijedi proces depolitizacije i profesionalizacije lokalnih samouprava”, navela je Knežević.

Na današnjoj panel diskusiji, Knežević je govorila i o ulozi građana, te istakla da je ona od nemjerljivog značaja.

“Građani imaju pravo da upravljaju javnim poslovima lokalnih zajednica, tako da je odgovornost zajednička. Međutim, oni nijesu u dovoljnoj mejri informisani o svojim pravima, o mehanizmima koji im stoje na rapsolaganju, a samim tim nijesu svjesni ni uticaja na donosioce odluka, što za posljedicu ima i nedovoljno učešće u kreiranju lokalnih javnih politika, a krajnja posljedica toga je donošenje i usvajanje loših propisa  na lokalnom i nacionalnom nivou”, pojansila je Knežević iz CRNVO.

Izvršni direktor NVO ,,Bjelopoljski demokratski centar”, Zdravko Janjušević, ukazao je na važnost otvorenosti organa loklane uprave za građane i nevladin sektor.

“Lokalna samouprava je normativno prilično dobro uredila načine komunikacije i saradnje sa nevladinim organizaciama i građanima. Statutom Opštine Bijelo Polje - najvećim pravnim aktom, predviđena je saradnja, dok je odlukama ona bliže uređena”, rekao je Janjušević.

On je istakao da se kontinuirano moraju osluškivati mišljenje organizacija civilnog društva i građana.

“Takođe, neophodno je sprovoditi analize i istraživanja, ali i pripremati zajedničke projekte i realizovati akivnosti u cilju interesa građana”, poručio je Janjušević.

O benefitima koje će građani imati ulaskom Crne Gore u EU, govorio je predsjednik NVO ,, Multimedijal Montenegro”, Željko Đukić.

On je poseban akcenat stavio poljoprivrednike, mala i srednja preduzeća, ali i mlade ljude.

“Evropska unija ima objedinjenu Strategiju razvoja poljoprivrede, koja je usaglašena još 2008. godine, a koja se u velikom dijelu odnosi i na našu državu, tako da mislim da će ulaskom naše zemlje u EU najveće benefite imati upravo poljoprivrednici. Kada postanemo članica EU, poljoprivrednici će u saradnji sa državom regulisati otkupne cijene, koje neće moći da variraju i koje će važiti za sve, a na taj  način će se zaštiti poljoprivrednik”, rekao je Đukić.

Predsjednik NVO ,, Multimedijal Montenegro” poručio je da su mladi budućnost EU.

“To je ono što je prepoznala i naša država, što dokazuje i težnja da se usaglasi legislativa za mlade sa onom koja se sprovodi u evropskim zemljama. EU će biti otvorena za mlade koji žele da studiraju, da rade, jer će im ponuditi sjajne programe za  obrazovanje, usavršavanje i zapošljavanje”, podvukao je Đukić.

On je napomenuo da je današnja  panel diskusija  završna aktivnost projekta ,,Dok inoviramo jačamo Evropu”, koji je finansiran od međunarodne organizacije ,,Alda”.

Autorka: Sanja Čujović

Foto i video: Vladimir Jelić

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

BEZ SAGLASNOSTI REAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE