Nova ljekarska praksa: Uz ljekove i recept za posjetu muzeju

Ljekari u Kanadi od danas pacijentima daju nakon pregleda recept za posjetu muzeju kao dodatak konvencionalnoj terapiji.

Ovak pilot projekat rezultat je saradnje udruženja Kanadskih frankofonih ljekata (MFdC) i Montrealskog muzeja lijepih umjetnosti (MBAM). Zamišljen je tako da pacijentima koji pate od raznih fizičkih i mentalnih bolesti, kao i članovima njihovih porodica, omogući da tokom besplatnih posjeta muzejima iskoriste blagodeti koje umjetnost ima na zdravlje.

U prvoj fazi projekta ljekari će propisati 50 recepata za posjetu izložbama. Svaki recept važi za dvije odrasle i za dvije maloljetne osobe.

„Stotinak ljekara se prijavilo za učestvovanje u projektu koji će trajati godinu“, rekla je za AFP Nikole Parent, direktortka Udruženja.

Ona smatra da je to dokaz da „ljekari imaju senzibilotet i da su otvoreni prema alternativnom pristupu liječenju i blagotvornom uticaju umjetnosti na zdravlje, bez obzira na naučne pokazatelje“. Blagotvoran učinak uporedila je s proizvodnjom „neurohormona koji se luče za vrijeme neke fizičke aktivnosti”.

Posmatranje umjetničkog djela ili učestvovanje u nekom kreativnom procesu podstiče iste ‘okidače’ koji djeluju na „kognitivne funkcije, na dobrobit pojedinca, a pritom se misli na neurohormone koji su prisutni kod tjeskobe, stresa, depresije…“, objasnila je ona.

Dr Parent se nada da će i ostali kanadski muzeji slijediti primjer MBAM, koji od 2016. razvija ekspertizu art-terapije kod osoba koje se bore s raznim zdravstvenim problemima.

„Skeptike podsjećamo da se prije nepunih stotinu godina govorilo kako sport deformiše jelo i da je opasan za plodnost žena“, istakla je Parent.

„Danas ljekari propisuju tjelesne vježbe. Na isti način mogu propisati i odlazak u muzej“, ocijenila je ona.

Izvor:Cdm