Sjeverna Koreja bez sumnje je jedna od najtajanstvenijih i najzatvorenijih država na svijetu.
Moglo bi se reći čak – neki drugi svijet, koji diše i živi prema pravilima tamošnjeg režima. A ta pravila su razna, nerijetko brutalna, i vlasti, kako ih mnogi optužuju, imaju snažan poriv da kontrolišu tamošnje stanovništvo u svakom segmentu života. Navodno čak i po pitanju toga kakvu će frizuru nositi.
U nastavku otkrijte koje su frizure dozvoljene u Sjevernoj Koreji i šta one govore o tamošnjem društvu.
Neki tvrde da su frizure propisane zakonom
U suštini, po pitanju frizura u Sjevernoj Koreji i do koje mjere se tačno vlast upliće u taj segment svakodnevice, internet je, mogli bismo reći, pomalo podijeljen. Postoje različiti napisi i tvrdnje – s jedne strane o izraženom uplivu vlasti, s druge da je riječ o mitu i neistinitim informacijama.
Među svim tim napisima o frizurama posebno se izdvajaju oni stariji, na primjer iz 2014. godine, koji govore o tome da su vlasti naredile studentima da moraju nositi frizuru kakvu nosi sjevernokorejski vođa Kim Džong-un.
Takođe, mnoštvo članaka navodi da su u Sjevernoj Koreji propisani određeni stilovi frizura za muškarce i žene.
Čak se pominju i brojke – koliko za koji pol – ali i one variraju u zavisnosti od izvora.
Drugi pak tvrde da ne postoje zakonom propisane frizure i da su stilovi frizura koje se mogu vidjeti izložene samo reklame, opcije koje se nude mušterijama u frizerskim salonima.
Vlastima smeta čak i bijela vjenčanica
Ali, mogli bismo zaključiti da tamo gdje ima dima, ima i vatre. Ili su medijski napisi o propisanim tipovima frizura pokazatelj šireg stanja u društvu, prenosi portal Putni Kofer.
Ono što se može vidjeti sa fotografija koje dolaze iz Sjeverne Koreje jeste da zaista nema ljudi s neobičnim ili avangardnim frizurama, niti sa kosom obojenom u upadljive boje. Sjevernokorejski stil frizura je, mogli bismo reći, konzervativan, a kosa kod muškaraca je uglavnom kratka.
Kod žena takođe nema izraženih odstupanja, ali je duža kosa česta pojava.
Ipak, čini se da je neupitno da se sjevernokorejske vlasti upliću u mnoge segmente života, a cilj je da se ograniči spoljašnji, strani uticaj.
Na primjer, novo izvještavanje koje se temelji na svjedočenjima stotina bjegunaca, piše BBC, navodi kako su se vlasti čak odlučile obračunati sa bijelim venčanicama i običajem da mladoženja podiže mladu na leđa.
I jedno i drugo smatraju znakom nepoželjnog spoljašnjeg uticaja. Smeta im, kako se navodi, čak i potencijalna upotreba južnokorejskog slenga, a kamoli širenje južnokorejskih filmova ili druge vrste zabavnog sadržaja.
Zbog toga je jedan mladić, izvijestio je isti medij, bio i pogubljen.
Izvor:Nezavisne novine
Foto: Pexels/Lukas Kindl
Tekst objavila:Ljilja Rabrenović