Zelene oči’ ima tek dva posto svjetske populacije - Zašto su toliko rijetke?

Jeste li uočili da ste zaintrigirani zelenim očima? To nije iznenađujuće jer su one veoma rijedak i fascinantan vizuelni fenomen.

Timothy Sexton, koji ima doktorat iz populacione genetike i više od 18 godina iskustva u genetskoj analizi, rekao je za Newsweek: "Razvoj i rijetkost zelenih očiju pod uticajem su složenih genetskih interakcija i miješanja ljudskih populacija. Kompleksnost tih genetskih faktora, kao i geografske i specifične populacijske varijacije, naglašava zašto su zelene oči među najrjeđim bojama očiju."

"Zelene oči obično su rezultat kombinacije umjerene količine melanina, supstance koja proizvodi pigmentaciju u očima, koži i kosi, i raspršenja svjetlosti u šarenici", navodi.

Koliko su rijetke zelene oči?

Prema studiji objavljenojove godine u časopisu Scientific Reports, najčešća boja šarenice na svijetu je smeđa, koja čini oko 79 posto populacije.

Sexton ističe da se procjenjuje kako zelene oči ima tek dva posto svjetske populacije. Broj zelenih očiju znatno je veći u evropskim zemljama, poput Irske, Škotske, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Njemačke.

Može li se boja očiju promijeniti s godinama?

Boja očiju često se mijenja u djetinjstvu zbog razvoja melanina. Međutim, značajne promjene u odrasloj dobi, poput prelaza iz smeđih u zelene oči, rijetke su i obično nisu uzrokovane prirodnom genetskom varijacijom, napomenuo je Sexton.

Dr. Boparai objasnio je da mnoge bebe imaju svjetlije oči, poput plave ili sive, jer se proizvodnja melanina u šarenici još razvija. Kako rastu, šarenica počinje proizvoditi više melanina, što može uzrokovati tamnjenje očiju u boju lješnika, smeđu ili dublje zelenu. Boja očiju može se mijenjati i zavisno od osvejtljenja, raspoloženju ili odjeći, jer svjetlost utiče na melanin u šarenici. Zelene oči, na primjer, mogu izgledati plavije u određenim uslovima ili boje lješnika na suncu.

U rijetkim slučajevima, medicinska stanja poput iridoshisisa, gdje se slojevi šarenice odvajaju, mogu uzrokovati promjenu boje očiju, uključujući posvjetljivanje zelenih očiju. Takođe, heterokromija, kada svako oko ima različitu boju, može se razviti tokom života.

Izvor:Kolektiv

Foto: Ilustracija, Pixabay

Tekst objavila:Ljilja Rabrenović