Kako se bliže praznici, sve češće se postavlja pitanje – kada je pravo vrijeme za kićenje novogodišnje jelke?
Ovaj ritual simbol je radosti, zajedništva i nade, a mišljenja o idealnom trenutku za ukrašavanje često zavise od porodičnih tradicija, kulturnih običaja i ličnih sklonosti.
Tradicionalno vs. moderno
Prema tradicionalnim običajima u mnogim djelovima svijeta, jelka se kiti na Badnje veče, 24. decembra, kao dio priprema za Božić. Međutim, u savremenom društvu, kićenje jelke često počinje znatno ranije – neki već početkom decembra, dok drugi ne mogu da dočekaju kraj novembra.
Razlog za ovaj pomak je svakako produženi praznični duh. Tržni centri, ulice i domovi bivaju ukrašeni već sa prvim znacima zime, podstičući ljude da i sami što prije unesu prazničnu atmosferu u svoje domove.
Praznično raspoloženje – individualni izbor
Za mnoge porodice, kićenje jelke označava početak prazničnih aktivnosti. To je trenutak okupljanja, smijeha i zajedništva. Neki biraju da to bude prvi vikend u decembru, dok drugi čekaju tačno 12 dana prije Božića, kako nalaže katolička tradicija.
S druge strane, u pravoslavnim zajednicama koje Božić slave 7. januara, jelka se često kiti bliže tom datumu. U posljednje vrijeme, međutim, i ovdje je sve popularnije ukrašavanje početkom decembra, pod uticajem globalnih trendova.
Jelka kao simbol
Bez obzira na vrijeme kićenja, jelka simbolizuje nadu, svjetlost i život. U prošlosti, zimzeleno drvo se povezivalo s vjerovanjem u obnovu prirode i dolazak proljeća. Dodavanjem ukrasa, posebno ručno izrađenih, porodice daju lični pečat svom prazničnom dekoru.
Bez obzira na to da li pratite tradiciju, pravite svoj pravac ili prosto uživate u dužem prazničnom ugođaju, pravo vrijeme za kićenje jelke je ono koje vam donosi radost.
Izvor:Kolektiv
Foto:Telegraf
Tekst objavila:Ljilja Rabrenović