U ovoj pustinji se možete obogatiti ako podnesete visoke temperature i pijesak koji se ugrije do 70 stepeni

Temperatura njenog pijeska dosegla je čak 70 stepeni. To ju je 2005. godine zaista činilo najtoplijim mjestom na Zemlji… Na prvu bi se moglo reći da su sve pustinje slične, a neke i iste.

Hrpa pijeska, sunce na horizontu, stijena ili kamena formacija. No, pravi ljubitelji znaju nijanse – niti je svaki pijesak iste boje, niti se sunce i mjesec jednako lijepo u njima „namjeste“, a o stijenama da ne govorimo… Pravi primjer da čak i pustoš može biti posebna i prepoznatljiva je iranska pustinja Lut ili Dasht-e Lut. Lut označava pustoš i prazninu, a dasht visoravan. Nalazi se na istočnom dijelu Irana i smatra se 34. najvećom pustinjom svijeta.

Ono što je čini posebnom jest činjenica da ju je UNESCO uvrstio na popis svjetske baštine, a radi se o jednom od najtoplijih mjesta na svijetu. Neki, a pritom mislimo na NASA-ine satelite, će reći – i najtoplije. Naime, temperatura njenog pijeska dosegla je čak 70 stepeni. To ju je 2005. godine zaista činilo najtoplijim mjestom na Zemlji, prenosi punkufer.hr. Pretpostavljate, ovdje nema mnogo turista. Ko normalan bi se kuvao na tim temperaturama za par dobrih fotografija kad je karta za Tunis 200 eura, a temperatura “ugodnih” 35 stepeni. I zaista, dugo vremena ovdje nije bilo pravih ekspedicija – osim što je njome navodno prošao i Marco Polo.

Prva ekspedicija koja je pješke prošla pustinjom bila je ona National Geographica 2016. godine. Tada su nastale brojne i nevjerovatne fotografije kamenih formacija poznatih kao „kaluts“. Osim što ih je UNESCO pohvalio kao izvanredan primjer aktivnih geoloških procesa, ove formacije čine najduži „kalut“ sistem na svijetu, dugačak čak 120 i širok 80 kilometara. Zovu ga još i dolinom spomenika, ali uprkos njihovoj ljepoti, sigurni smo da prvo što posjetioci u njima vide jeste – hlad.

Pustinja Lut bi mogla donijeti neke „šuške“ onima koji se odvaže da je istraže. Procjenjuje se kako postoje velike šanse da u njoj pronađete meteorite. Ako ništa, pronaći ćete ostatke starih gradova, a i nestvarne fotografije mjeseca moći ćete dobro unovčiti.

Izvor: CdM