Sabrina Gonzales Pasterski je sa 13 godina napravila avion, kojim je samostalno poletjela kao četrnaestogodišnjakinja. Doktorirala je fiziku sa 21, a njene radove citirao je i sam Stiven Hoking.
Danas ovu teorijsku fizičarku, čija je uža oblast fizika visokih energija, nazivaju novim Ajnštajnom.
Sabrina je rođena 3. juna u Čikagu, a podstrek za nauku dao joj je otac, koji je advokat i inženjer elektrotehnike. Oduvijek radoznalog duha, na prve časove pilotiranja krenula je sa devet godina.
Niko se nije iznenadio kada je prosto “projurila” kroz školovanje – nakon što je diplomirala kao najbolja u klasi na čuvenom Masačusetskom institutu za tehnologiju, a doktorat iz fizike odbranila je na Univerzitetu Harvard sa samo 21 godinom.
“Godine pomjeranja granica onoga što sam mogla postići odvele su me do fizike”, izjavila je u jednom intervjuu.
Međutim, to što su je poredili sa Albertom Ajnštajnom nije joj prijalo, pa je 2017. izjavila:
“Ja sam samo student. Imam toliko toga da naučim. Ne zaslužujem pažnju. Niko neće biti Ajnštajn. On je bio to što je bio”, kaže Sabrina.
Pasterski je 2012. godine proglašena za jednu od “30 ispod 30 godina” u kolumni časopisa “Sajentifik Amerikan”, kada je imala 19 godina, a dospjela je i na listu koju je časopis “Forbs” objavio 2015. godine.
Uprkos značajnim referencama, Gonzales Pasterski ostaje dosljedna u tome da znanje i pamet ne prodaje, već živi od stipendija, pa je tako odbila i ponudu najbogatijeg čovjeka na svetu, osnivača “Amazona” Džefa Bezosa. U međuvremenu, na Prinstonu uvježbava ono što naziva “vještinom uočavanja elegancije u haosu”.
“Ne znam tačno koji ću problem riješiti – ili neću riješiti, niti na čemu ću tačno na kraju raditi za nekoliko godina. Zabavna stvar u fizici je to što ne znate tačno šta ćete raditi. I obično se stvari vrlo brzo promijene, nekako nepovratno, ako su zaista ispravne”.
“Ne vidim ograničenje onoga što možemo postići i riječ “nemoguće” doživljavam kao izazov… Ova vrsta fizike stvoriće nesanjani napredak koji transformiše način na koji živimo i svijet u kojem živimo. Sama fizika je dovoljno uzbudljiva. To nije nešto “od 9 do 5″. Kada ste umorni, spavate, a kada niste, bavite se fizikom”, dodala je.
Izvor i foto: Kolektiv.me
Tekst objavila: Ljilja Brajković