Ovi „prozori” izgledaju poput bojenog stakla i mogu se postaviti svuda po spoljašnjosti zgrade tako da generišu struju tokom cijelog dana.
Istraživači sa univerziteta Rajs u Teksasu razvili su prozore koji su u stanju da proizvode električnu energiju pomoću sunčeve ili vještačke svjetlosti. Ovi prozori sastoje se od dva akrilna panela između kojih se nalazi posebno razvijen polimerni materijal koji je u stanju da upije svjetlost određene talasne dužine i sprovede je do ivice panela gdje se nalaze fotonaponske ćelije koje proizvode energiju.
Polimerni materijal upija i emituje crveno svijetlo, što prozor boji u crveno, ali očekuje se da bi malim promjenama molekularne strukture bilo moguće napraviti polimere koji obavljaju istu ulogu, ali emituju svjetlost druge boje.
„Motivacija za ovo istraživanje je bila da riješimo probleme povezane sa energijom koristeći solarne generatore koji bi bili integrisani u samu zgradu”, objašnjava Jilin Li, vodeći autor ovog istraživanja.
„U ovom trenutku su solarni krovovi rasprostranjeno rješenje, ali njih je neophodno postaviti tako da okrenuti prema Suncu kako bi se maksimizovala efikasnost, a uz to nisu ni baš prijatni za oko. Zato smo pomislili, zašto da ne napravimo providne solarne kolektore raznih boja koji bi se mogli postaviti sa spoljašnje strane zgrade?”, rekao je on.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Polymer International, a rezultat su „prozori” koji su u stanju da proizvode električnu energiju, a izgledaju poput bojenog stakla.
Iako ideja djeluje odlično, količina energije koju ova vrsta solarnih generatora može da proizvede je ipak višestruko manja od one koja se dobija upotrebom standardnih solarnih panela, piše Klima 101.
Trenutno je efikasnost prosječnih solarnih panela koji su u upotrebi oko 20 odsto dok je efikasnost ovih prozora tek oko 3 odsto, ali ono što je interesantno je činjenica da oni mogu proizvoditi struju čak i pomoću vještačkog LED svijetla, tako da praktično nikada ne prestaju sa radom.
Sigurno je da će biti potrebno još dosta vremena za usavršavanje i komercijalizaciju ovog izuma, ali primjena „prozora” koji su u stanju da proizvode struju bi mogla da bude veoma zanimljiva i da doprinese smanjivanju emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) koji dolaze od zgrada. Podsjetićemo da su zgrade odgovorne za preko 17 odsto ukupnih emisija GHG na svjetskom nivou i da klimatskim promjenama doprinose više nego sav transport na planeti.
Izvor i foto: Cdm
Tekst objavila: Ljilja Brajković